Ta ustawa ma pomóc w przyłączaniu OZE do sieci

Ta ustawa ma pomóc w przyłączaniu OZE do sieci
50Hertz

Coraz większą barierą w rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce staje się malejąca liczba lokalizacji, w których operatorzy sieci wyrażają zgodę na przyłączenie nowych źródeł wytwórczych. Sytuację ma poprawić ustawa, której projekt przyjął rząd.

Rada Ministrów wczoraj przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych, przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ).

Ustawa ma uprościć procedury związane z inwestycjami w sieci elektroenergetyczne. Jej autorzy podkreślają, że w ten sposób nowe prawo przyczyni się do większego wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

REKLAMA

Przyspieszyć inwestycje

Nowe przepisy mają przede wszystkim przyspieszyć inwestycje operatorów w sieci o napięciu znamionowym 110 kV lub wyższym. Według proponowanych regulacji szacowany czas potrzebny na uzyskanie decyzji dotyczącej prawa do zajęcia gruntu lub przeprowadzenia odpowiednich czynności na gruntach pod inwestycje sieciowe może skrócić się z ponad 12 miesięcy do około 6 miesięcy.

REKLAMA

Autorzy ustawy podkreślają, że ma to kluczowe znaczenie dla zwiększającej się liczby przyłączanych instalacji OZE – w tym mikroinstalacji – regionalnego rozwoju gospodarczego oraz dalszego zwiększenia bezpieczeństwa i niezawodności funkcjonowania sieci elektroenergetycznej w Polsce.

Projekt stanowi odpowiedź na postulaty sektora energetycznego, przedsiębiorstw z sektora OZE oraz samorządów. Rozbudowa infrastruktury sieciowej energii elektrycznej jest kluczowa dla realizacji celów polskiej polityki klimatyczno-energetycznej. Rozwój sieci dystrybucyjnych przyczyni się do skuteczniejszej i szybszej integracji odnawialnych źródeł energii z systemem elektroenergetycznym, w szczególności w związku z realizacją programów rządowych, które wspierają rozwój energetyki prosumenckiej w Polsce – czytamy w komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.