REKLAMA
 
REKLAMA

Energa: Ponad połowa wytworzonej energii pochodzi ze źródeł odnawialnych

Energa: Ponad połowa wytworzonej energii pochodzi ze źródeł odnawialnych
Energa

Grupa Energa podała wyniki finansowe za pierwsze półrocze br. Zanotowała znaczny wzrost zarówno w poziomie przychodów, jak i zysku netto. Z wyprodukowanego wolumenu 1,7 TWh energii elektrycznej ponad 50 proc. pochodziło z OZE.

Jak przypomina pomorska spółka Energa w podsumowaniu pierwszego półrocza 2023 r., trzy lata temu została ona włączona do Grupy Orlen. Teraz chwali się solidnym wzrostem wyników finansowych.

W pierwszych sześciu miesiącach br. przychody Grupy Energa wyniosły 13,43 mld zł, co oznacza wzrost aż o 41 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2022 (r/r). Poziom EBITDA osiągnął 2,61 mld zł (+29 proc. r/r.), a zysk netto zamknął się wartością 1,42 mld zł – o 35 proc. wyższą niż w pierwszej połowie ubiegłego roku.

REKLAMA

Rośnie udział zielonej energii

W pierwszym półroczu 2023 r. Energa wyprodukowała około 1,7 TWh energii elektrycznej brutto. Jak podaje, 53 proc. pochodziło z odnawialnych źródeł energii. Były to głównie hydroelektrownie i farmy wiatrowe. Na koniec czerwca br. grupa miała około 0,6 GW mocy zainstalowanych w OZE. Źródła te wytworzyły od stycznia do czerwca br. 921 GWh energii elektrycznej brutto.

W ubiegłym roku Energa wyprodukowała z odnawialnych źródeł 1,3 TWh zielonej energii, co stanowiło ok. 30 proc. całej produkcji brutto.

Nowe farmy fotowoltaiczne

Energa Wytwarzanie, spółka zależna Energi, w kwietniu br. uruchomiła dwie farmy fotowoltaiczne – PV Wielbark w województwie warmińsko-mazurskim i PV Gryf w Wielkopolsce. Pierwsza inwestycja ma moc zainstalowaną 62 MW, druga zaś – 25 MW. Spółka zainwestowała w nie około 260 mln zł.

Po zrealizowaniu tych inwestycji w portfolio Energi było już ok. 97 MW mocy zainstalowanej w fotowoltaice, a do końca tego roku, po zrealizowaniu kolejnych inwestycji, ma ona wzrosnąć do około 110 MW.

REKLAMA

Skok na głęboką wodę

Grupa Orlen, do której należy Energa, w tym roku uzyskała najwyższą liczbę punktów w pięciu postępowaniach na zagospodarowanie polskiego Bałtyku, prowadzonych przez Ministerstwo Infrastruktury. Spółka Energa Wytwarzanie ma uczestniczyć w budowie morskich farm wiatrowych w dwóch lokalizacjach: 14.E.1 i 14.E.2, na wysokości Kołobrzegu i Łeby, około 30 km od brzegu. Łączna moc planowanych tam projektów OZE to około 1,8 GW.

Energa w swoim raporcie finansowym zaznacza, że wciąż podnosi nakłady inwestycyjne. W pierwszych sześciu miesiącach br. wyniosły one 1,73 mld zł i wzrosły o prawie 0,8 mld zł r/r. Wśród nich inwestycje Linii Biznesowej Dystrybucja wyniosły 0,94 mld zł, nakłady na budowę CCGT w Ostrołęce – 324 mln zł, a na budowę CCGT w Grudziądzu – 246 mln zł.

Jak wskazuje spółka, blok energetyczny w Ostrołęce jest jednym z kluczowych przedsięwzięć Grupy Orlen w zakresie budowy niskoemisyjnych źródeł bilansujących KSE. Nowa jednostka ma wspierać stabilność dostaw energii elektrycznej w czasie transformacji energetycznej Polski. Elektrownia osiągnąć ma moc około 750 MW.

Farma fotowoltaiczna w Wielbarku ma być rozbudowana do końca tego roku – jej moc wzrośnie do 70 MW. W sąsiedztwie PV Gryf natomiast w przyszłym roku powstać mają kolejne instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy około 68 MW.

Nowe źródła OZE w sieci Energi

Działania Energi w obszarze energetyki odnawialnej to nie tylko własna produkcja, ale także przyłączanie do sieci dystrybucyjnej innych wytwórców zielonej energii.

Sieć dystrybucyjna Energi składa się z linii energetycznych o łącznej długości 195 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem około 1/4 powierzchni kraju. Jak podaje spółka, w pierwszej połowie br. zmodernizowała ona 1470 km linii wysokiego, średniego i niskiego napięcia i podłączyła nowe źródła OZE o mocy zainstalowanej 800 MW. W tym czasie przyłączyła też 36 tys. nowych klientów. Łączna liczba odbiorców w sieci Energi na koniec czerwca wyniosła 3,3 mln.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

A większość oze to tama we wlosclawku

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA