PGE odwołuje wcześniejsze pożegnanie z węglem

PGE odwołuje wcześniejsze pożegnanie z węglem
Wojciech Dąbrowski

Największy państwowy koncern energetyczny w ubiegłym tygodniu ogłosił nową strategię rozwoju zakładającą szybsze odejście od węgla i przechodzenie na czyste źródła energii. Wczoraj PGE wycofało się z tych deklaracji.  

Prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski przed tygodniem zaprezentował nowe założenia strategii rozwoju PGE. Zakładała ona szybsze przechodzenie na energię ze źródeł odnawialnych i atomu, a także wcześniejsze – niż PGE deklarowało poprzednio – zakończenie produkcji energii elektrycznej i cieplnej z węgla. Zgodnie z nową strategią PGE miała przestać spalać węgiel do 2030 r., podczas gdy wcześniejsze plany zakładały, że nastąpi to 10 lat później.

Deklaracje dotyczące przyspieszenia transformacji energetycznej w PGE nie spodobały się branży górniczej, a w mediach pojawiły się informacje o możliwym odwołaniu Wojciecha Dąbrowskiego z funkcji prezesa największego państwowego koncernu energetycznego. Wczoraj zarząd PGE wycofał się z ogłoszonej zaledwie kilka dni wcześniej strategii rozwoju.

REKLAMA

Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego

Jak tłumaczy PGE w komunikacie, podjęta decyzja jest spowodowana koniecznością zakończenia procesu powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).

NABE ma być podmiotem, do którego trafią węglowe aktywa państwowych koncernów energetycznych – aby te mogły szybciej wdrażać dekarbonizację swojego biznesu i uzyskać możliwość pozyskania środków na inwestycje w nowe nisko- i zeroemisyjne źródła wytwórcze.

REKLAMA

Zgodnie z rządowym programem do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego przeniesione zostaną wszystkie aktywa węglowe spółek energetycznych. Dzięki temu elektrownie konwencjonalne będą mogły przez kolejne 20-30 lat funkcjonować, odbierać polski węgiel i gwarantować bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej. Ponadto NABE pozwoli spółkom energetycznym zwiększyć inwestycje w zieloną energię, tak aby przeprowadzić w Polsce sprawiedliwą transformację energetyczną, rozłożoną w czasie i z poszanowaniem interesów pracowniczych” – czytamy w komunikacie PGE.

Tylko 3 proc. zielonej energii

Obecnie miks wytwarzania energii w Polskiej Grupie Energetycznej nadal bazuje w dużym stopniu na węglu. W ubiegłym roku PGE wytworzyła w sumie około 66 TWh energii elektrycznej, z czego odnawialne źródła energii należące do grupy wyprodukowały tylko około 3 proc.

Jeszcze kilka dni temu Wojciech Dąbrowski zapewniał, że do 2040 r. odnawialne źródła energii będą miały dominujący udział w miksie energetycznym PGE dzięki planowanej budowie portfela instalacji o łącznej mocy 12 GW.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.