IHS: technologia litowo-jonowa zdominowała rynek magazynowania energii

IHS: technologia litowo-jonowa zdominowała rynek magazynowania energii
Fot. Green Power Technologies SL

IHS Research szacuje, że na koniec pierwszego półrocza 2016r. globalny potencjał podłączonych do sieci magazynów energii wzrósł do 2 GW. To 20-procentowy wzrost w porównaniu do końca 2015 r.

IHS wskazuje w raporcie Energy Storage Company and Project Database – Q2 2016, że w pierwszej połowie br. zainstalowano przemysłowe magazyny energii o łącznej mocy 300 MW i pojemności 500 MWh.

IHS szacuje jednocześnie, że moc zainstalowanych w tym roku na całym świecie magazynów energii wyniesie 1,8 GW (wcześniej IHS prognozował 1,5 GW).

REKLAMA

IHS zwraca uwagę na wzrost znaczenia technologii litowo-jonowej. Jeszcze w 2010 r. magazyny energii budowane z wykorzystaniem baterii litowo-jonowych stanowiły 20 proc. zainstalowanego potencjału, natomiast w tym roku ten udział ma wzrosnąć do 90 proc. To efekt szybkiego spadku cen baterii litowo-jonowych.

Za szybką redukcją kosztów stoi budowa łańcucha dostaw baterii dla sektora motoryzacyjnego i energetycznego. Coraz intensywniejsza staje się konkurencja pomiędzy chińskimi BYD i GCL, koreańskimi Samsung SDI, LG Chem i japońskim Panasonic. W sektorze domowych magazynów energii GCL wprowadziło w Australii ofertę systemów za 450 USD/kWh (bez inwertera), niemal dorównując ogłoszonej przez Teslę cenie 3 tys. USD za system o pojemności 7 kWh – komentuje IHS.

REKLAMA

IHS wskazuje, że baterie litowo-jonowe zyskują coraz większy udział w rynku przemysłowych magazynów energii, których zadaniem jest magazynowanie energii na dłuższe okresy, a ich ceny w tym segmencie wynoszą w tym roku około 400 – 500 USD/kWh, wliczając gwarancję i system zarządania. Według IHS, w ciągu kolejnych 18 miesięcy cena baterii Li-Ion powinna spaść o około 30 proc.

O ile technologia kwasowo-ołowiowa jest nadal wykorzystywana na rynkach wschodzących, gdzie największą barierą jest brak dostępu do finansowania, widzimy, że rynek baterii kwasowo-ołowiowych kurczy się, co jest efektem lepszych właściwości baterii litowo-jonowych – komentuje IHS.  

Udział poszczególnych technologii w instalacji magazynów energii w latach 2010 – 2016. Prognoza IHS, 2016. 

gramwzielone.pl