Minister Szyszko na COP22 promował leśne gospodarstwa węglowe

Minister Szyszko na COP22 promował leśne gospodarstwa węglowe
Minister środowiska prof. Jan Szyszko. Fot. Ministerstwo Środowiska

Podczas odbywającego się w Marrakeszu kolejnego szczytu klimatycznego Narodów Zjednoczonych (COP 22) polski minister środowiska zachęcał do realizacji celów wypracowanego w ubiegłym roku na COP21 w Paryżu porozumienia klimatycznego poprzez tzw. leśne gospodarstwa węglowe.

Minister Szyszko podczas COP22 promował postulat polskiego rządu o wykorzystaniu lasów do zmniejszenia koncentracji CO2 w atmosferze.

Głównym celem porozumienia paryskiego jest zmniejszenie koncentracji CO2 w atmosferze. Musimy to zrobić jak najszybciej, jak najtaniej i jak najbardziej efektywnie. Drogami do tego celu są po pierwsze redukcja emisji, a po drugie wchłanianie CO2 z atmosfery przez żywe systemy, jak gleba i lasy – mówił w Marrakeszu minister Szyszko. – Trzeba się zastanowić czy dla zrównoważonego rozwoju ważniejsza jest redukcja emisji, czy pochłanianie. Nasze działania w tym zakresie powinny być oparte na ekonomicznych podstawach – zapewniał.

REKLAMA

Jak informuje Ministerstwo Środowiska, Jan Szyszko podkreślił, że Polska chciałaby także zaproponować badania nad ekonomicznymi uwarunkowaniami redukcji dwutlenku węgla poprzez wychwytanie go przez lasy i glebę dla zrównoważonego rozwoju świata.

REKLAMA

Resort środowiska zapewnia w komunikacie na temat szczytu COP22, że „badania naukowe pokazują, że m.in. poprzez sadzenie odpowiednich gatunków drzew można zwiększyć zdolność lasów do pochłania dwutlenku węgla, a program pilotażowy leśnych gospodarstw węglowych jest przewidziany w Polsce na lata 2017-2020”.

Ministerstwo Środowiska podkreśla w komunikacie, że podczas bilateralnych spotkań, które odbył w Marrakeszu minister Szyszko zainteresowanie rozwijaniem koncepcji leśnych gospodarstw węglowych wyraziła delegacja białoruska.

Podczas COP22 minister Szyszko potwierdził, że nasz rząd chce zorganizować szczyt klimatyczny COP24, który odbędzie się w 2018 r. – Ma to pokazać, jak ważna dla naszego kraju jest polityka klimatyczna – zapewnił minister Szyszko. 

red. gramwzielone.pl