TK zajmie się zasadami wydawania certyfikatów instalatorów OZE

TK zajmie się zasadami wydawania certyfikatów instalatorów OZE
Fot. Fortum Sverige

W przyszłym tygodniu, podczas rozprawy zaplanowanej na 17 stycznia, godz. 9.00, Trybunał Konstytucyjny zajmie się sprawą zasad wydawania certyfikatu instalatora odnawialnych źródeł energii.

Trybunał Konstytucyjny rozpozna wniosek o zbadanie zgodności art. 136 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 20 lutego 2015 roku o odnawialnych źródłach energii z art. 65 ust. 1 w związku z art. 2 i art. 32 Konstytucji RP.

To efekt wniosku skierowanego do TK przez Rzecznika Praw Obywatelskich. RPO ocenia, że zasady wydawania certyfikatów instalatorów odnawialnych źródeł energii, które wpisano do ustawy o OZE, są niezgodne z art. 32 Konstytucji RP, stanowiącym, że „nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”.

REKLAMA
REKLAMA

Jak tłumaczy RPO, skierowanie wniosku do TK wynika z przyjmowanych skarg, które dotyczyły odmowy wydania certyfikatu instalatora odnawialnych źródeł energii dla osób, których dyplom ukończenia studiów wyższych nie został wydany na podstawie ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym.

Więcej na ten temat w artykule: Sprawa certyfikatów instalatorów OZE w Trybunale Konstytucyjnym

red. gramwzielone.pl