ABB zbuduje na Alasce mikrosieć opartą na OZE

ABB zbuduje na Alasce mikrosieć opartą na OZE
Anchorage na Alasce. Fot. Magnus Manske, wikimedia cc-by

Wywodzący się ze Szwajcarii koncern ABB zrealizuje na Alasce mikrosieć energetyczną, która ma bazować na generacji z odnawialnych źródeł energii i magazynach energii i która ma stanowić źródło energii dla około 300 tys. mieszkańców.

Mikrosieć zasili w energię największe miasto na Alasce Anchorage i jego okolice, czyli teren zamieszkały przez około 300 tys. osób. Projekt jest realizowany przez lokalnego operatora Chugach Electric Association, a technologie dostarczy szwajcarski ABB.

Chodzi m.in. o technologie bateryjne w ramach rozwiązania o nazwie PowerStore, a także o system zarządzania mikrosiecią o nazwie MicrogridPlus.

REKLAMA

Mikrosieć ma być częściowo zasilana energią z farmy wiatrowej o mocy 17 MW zlokalizowaną u wybrzeży Anchorage. Jak na razie system elektroenergetyczny Alaski bazuje głównie na wykorzystaniu energii z elektrowni gazowych, elektrowni wodnych oraz generatorów diesla.

REKLAMA

PowerStore to magazyn energii składający się z baterii o pojemności 0,5 MWh i mocy 2 MW. Ta technologia ma być wykorzystywana do przechowywania energii na dłuższe okresy, podczas gdy magazyn bazujący na kole zamachowym ma łagodzić fluktuacje energii produkowanej przez elektrownie wiatrowe.

W październiku 2016 r. ABB zaprezentował kontenerowy system, który składa się inwertera, magazynu energii i systemu zarządzania mikrosiecią. ABB zapewnia, że jego rozwiązanie jest kompatybilne ze źródłami wytwarzania bazującymi na fotowoltaice czy energii wiatrowej, ale także na generatorach diesla.

ABB do tej pory zbudował na całym świecie ponad 30 mikrosieci, w tym w lokalizacjach znajdujących się w dużej odległości od centralnego systemu elektroenergetycznego, na wyspach i w obiektach przemysłowych, a kolejną mikrosieć zbuduje przy swojej fabryce w Indiach, w której pracuje ok. 3 tys. osób. Instalacja będzie współpracować z systemem fotowoltaicznym o mocy 600 kW.

Do magazynowania energii w mikrosieci budowanej na Alasce zostanie wykorzystana także technologia bazująca na kole zamachowym. Podobną, pilotażową instalację uruchomiono w 2015 r. w Irlandii. Więcej na ten temat w artykule: Irlandczycy chcą dokonać przełomu w magazynowaniu energii.

red. gramwzielone.pl