Fotowoltaika, magazyny energii i EV na celowniku Polenergii

Fotowoltaika, magazyny energii i EV na celowniku Polenergii
Fot. Southern California Edison

Polenergia zmuszona do dywersyfikacji swojego biznesu, który do tej pory bazował w zakresie OZE głównie na budowie lądowych farm wiatrowych, zapowiada zmianę strategii i sygnalizuje zainteresowanie m.in. fotowoltaiką, magazynami energii oraz elektryczną motoryzacją.  

Największa polska prywatna grupa energetyczna informuje, że w tym roku ma kontynuować prace nad rozwojem swoich projektów farm wiatrowych na morzu.

W ubiegłym roku realizowany przez Polenergię projekt Bałtyk Środkowy III otrzymał decyzję środowiskową wydaną przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku i ta decyzja jest prawomocna. Natomiast kolejny projekt morskiej farmy wiatrowej Bałtyk Środkowy II jest na etapie uzyskiwania decyzji środowiskowej.

REKLAMA

Morskie farmy wiatrowe są strategicznymi projektami realizowanymi obecnie przez Polenergię, gdyż ich moc jest 3-krotnie większa niż moc projektów farm wiatrowych na lądzie, których realizacja została zawieszona w związku z wejściem w ubiegłym roku nowych przepisów dotyczących sektora OZE – komentuje Polenergia.

Polenergia informuje, że wdrożyła w 2016 r. program inwestycyjny w obszarze dystrybucji, dzięki któremu wartości regulacyjna aktywów ma wzrosnąć o 26 proc. do 110 mln PLN.

Te inwestycje mają zapewnić w najbliższych dwóch latach wzrost liczby odbiorców przyłączonych na stałe do sieci spółki o 58 proc. – do ponad 16 tysięcy.

Spółka zapewnia, że wzmocniła także działania w obszarze sprzedaży energii do klientów niepodłączonych do jej sieci. W ubiegłym roku Polenergia podpisała 129 umów na sprzedaż 20 GWh energii elektrycznej.

REKLAMA

Ponadto spółka informuje, że rozwija pilotażowe projekty w obszarze fotowoltaiki dla istniejących klientów oraz stacje ładowania samochodów elektrycznych.

Polenergia podkreśla, że analizuje perspektywy „strategicznego rozwoju ukierunkowanego na dywersyfikację technologiczną i geograficzną, wciąż koncentrując się na energetyce odnawialnej i poszerzając ją o technologię fotowoltaiczną oraz potencjalnie magazynowanie energii”.

Spółka ma przyglądać się tego typu projektom zarówno w Polsce jak i zagranicą, nawiązując współpracę z deweloperami systemów magazynowania energii w celu poszukiwania możliwości inwestycyjnych w tym obszarze.

 Bardzo uważnie analizujemy wszystkie trendy na rynku energetycznym związane z fotowoltaiką, magazynowaniem energii i elektromobilinością. Rozmawiamy z wieloma potencjalnymi partnerami m.in. z globalnym graczem Solar Century, z którym analizujemy projekty PV w Polsce jak i za granicą. Oczywiście, nadal jesteśmy gotowi do aukcji na 267 MW farm wiatrowych i 31 MW elektrowni biomasowej. Czekamy też na drugą decyzję środowiskową dla farmy wiatrowej na Bałtyku. Morskie farmy Bałtyk III i Bałtyk II są obecnie naszą strategiczną inwestycją, która pozwoli polskiej gospodarce uzyskać miano lidera tego typu przedsięwzięć nie tylko na Bałtyku – zapewnia Jacek Głowacki, prezes Polenergii.

Ogłoszenie nowej strategii Polenergii, po uprzednim zatwierdzeniu jej przez radę nadzorczą, planowane jest pod koniec br.

Więcej o wynikach Polenergii za 2016 r. w artykule: Farmy wiatrowe obciążyły wyniki Polenergii za 2016 r.

red. gramwzielone.pl