E.ON zaproponuje prosumentom wirtualny magazyn energii SolarCloud

E.ON zaproponuje prosumentom wirtualny magazyn energii SolarCloud
Yingli Green press

Dla energetyki prosumenckiej nadchodzi nowa era. Przynajmniej w Niemczech. Niemiecki koncern energetyczny E.ON chce zaproponować swoim klientom, którzy posiadają instalacje fotowoltaiczne, przechowywanie wyprodukowanej przez nich energii na wirtualnym koncie i możliwość skorzystania z niej w dowolnym momencie. Ponadto E.ON planuje wdrożenie rozwiązania, które ma pozwolić prosumentom na bezpośrednią sprzedaż energii dla sąsiadów.

W ramach usługi o nazwie SolarCloud klienci niemieckiego koncernu energetycznego będą mogli wirtualnie przechowywać wyprodukowaną energię – w nieograniczonej ilości – i korzystać z niej w dowolnym momencie.

E.ON zapowiada, że w tym roku zaoferuje klientom szereg nowych rozwiązań. SolarCloud, którego uruchomienie przewidziano już na przyszły miesiąc, ma być jednym z nich.

REKLAMA

W początkowej fazie usługa wirtualnego magazynu zostanie zaproponowana niemieckim klientom E.ON, którzy posiadają magazyny energii E.ON Aura.

Niemiecki koncern zaznacza jednak, że już planuje rozszerzenie usługi wirtualnego magazynu na innych odbiorców i ma ona objąć również możliwość ładowania samochodu elektrycznego energią wyprodukowaną wcześniej przez prosumenta i „przechowywaną” przez E.ON.

Potentat energetyczny z Niemiec sygnalizuje ponadto umożliwienie prosumentom bezpośredniej odsprzedaży energii dla sąsiadów lub zastosowanie rozwiązania, które – jak określa to w komunikacie E.ON – umożliwi im „dzielenie się energią ze znajomymi”.

REKLAMA

Obalamy bariery w systemie energetycznym i umożliwiamy naszym klientom tworzenie darmowego, własnego i efektywnego zaopatrzenia w energię – komentuje Karsten Wildberger, członek zarządu E.ON.

Na początku usługa SolarCloud ma być dostępna tylko dla właścicieli domowych magazynów energii E.ON Aura. Ich sprzedaż niemiecki koncern rozpoczął w ubiegłym roku.

E.ON zapowiada, że magazyn energii pozwoli zwiększyć autokonsumpcję energii z domowej instalacji fotowoltaicznej w przypadku przeciętnego gospodarstwa domowego z ok. 33 proc. do ok. 70 proc. Niemiecki koncern wskazuje, że już zestaw zawierający baterie o pojemności 4,4 kWh wystarczy do zaspokojenia wieczornego zapotrzebowania na energię generowanego przez 3-4 osobową rodzinę.

E.ON Aura jest dostępny w zestawach z magazynami energii składającymi się z baterii litowo-jonowych o pojemności 4,4 kWh, 6,6 kWh, 8,8 kWh oraz 11 kWh. E.ON zapewnia, że żywotność tych baterii wyniesie nawet 20 lat.

Ofertę E.ON Aura przygotowano we współpracy z drezdeńską firmą Solarwatt, która sama oferuje domowe instalacje fotowoltaicznej i domowe magazyny energii. Urządzenie do magazynowania energii, które oferuje Solarwatt, model MyReserve 500, posiada sprawność 93 proc. i DoD na poziomie 100 proc.

Podana na stronie Solarwatt cena magazynu energi w zestawie z instalacją fotowoltaiczną – mającą produkować 3,2 MWh energii rocznie, w zestawie dopasowanym do potrzeb 2-3 osobowego gospodarstwa domowego – zawierająca podatek VAT i koszty montażu, zaczyna się od 10,7 tys. euro w przypadku magazynu o pojemności 4,4 kWh. 

red. gramwzielone.pl