K. Tchórzewski o celu OZE na 2030: wyzwanie prawie niemożliwe

K. Tchórzewski o celu OZE na 2030: wyzwanie prawie niemożliwe
Minister energii Krzysztof Tchórzewski. Fot. Ministerstwo Energii

Minister energii odniósł się do wyników środowej debaty i głosowania w Parlamencie Europejskim na temat celu minimalnego udziału odnawialnych źródeł energii w unijnym miksie energii do roku 2030. Szef ME ocenił, że osiągnięcie poziomu zaproponowanego przez PE dla naszego kraju może być bardzo trudne do spełnienia, „wręcz prawie niemożliwe”.

W środę Parlament Europejski zdecydował, ogromną większością głosów europosłów, że będzie domagał się ustalenia celu udziału odnawialnych źródeł energii w unijnym miksie energii na rok 2030 na poziomie 35 proc.

To cel ambitniejszy niż zaproponowany początkowo przez szefów rządów UE podczas szczytu Rady Europejskiej w październiku 2014 r., którzy uzgodnili cel na poziomie 27 proc.

REKLAMA

Utrzymanie celu 27 proc. na rok 2030 postulowała wcześniej Komisja Europejska, jednak w listopadzie ubiegłego roku KE zmieniła zdanie i zaproponowała zwiększenie celu do 30 proc. Bruksela tłumaczyła, że technologie OZE potaniały tak bardzo, że osiągnięcie poziomu 30 proc. powinno odbyć się zbliżonym kosztem do wykonania wcześniej zakładanych 27 proc.

Parlament Europejski uzgodnił również swoje stanowisko w zakresie celu zwiększenia efektywności energetycznej do roku 2030, proponując poziom 35 proc. wobec propozycji Rady Unii Europejskiej mówiącej o poziomie 30 proc.

REKLAMA

W ubiegłym miesiącu za utrzymaniem celu 27 proc. dla OZE oraz celu 30 proc. w zakresie efektywności energetycznej opowiedzieli się podczas spotkania Rady Unii Europejskiej unijni ministrowie ds. energii. Na tym spotkaniu polski rząd był reprezentowany przez ministra Tchórzewskiego.

Wczoraj szef ME odniósł się do uzgodnionego w środę stanowiska Parlamentu Europejskiego.

– Dla Polski to będzie dużo trudniejsze wyzwanie, trudne do spełnienia, patrząc w perspektywie roku 2030. Wręcz prawie niemożliwe – powiedział Krzysztof Tchórzewski (cyt. za PAP).

Jednocześnie podkreślił, że sprawa celu OZE na rok 2030 pozostaje nadal otwarta, będzie jeszcze podlegać negocjacjom prowadzonym między PE, Komisją Europejską i państwami członkowskimi, a – jak zapewnił – „polski rząd z innymi państwami będzie się z tym brać za bary”.

Póki co polski rząd musi uporać się z realizacją krajowego celu 15-procentowego udziału zielonej energii w polskim miksie energetycznym do roku 2020, a – jak pokazują dane za 2016 rok – możemy mieć z tym problem. Więcej na ten temat w artykule: ME nie traci wiary w realizację celu OZE na 2020.

red. gramwzielone.pl