PiMerge i Scanway. Pierwsze startupy w portfelu PGE Ventures

PiMerge i Scanway. Pierwsze startupy w portfelu PGE Ventures
Prezes PGE Henryk Baranowski. Fot. PGE

Nowatorska technologia pomagająca ograniczyć problem smogu, którego źródłem są domowe paleniska, oraz innowacyjne sposoby monitorowania z powietrza obiektów przemysłowych to pierwsze dwa projekty, w które zainwestowało PGE Ventures, fundusz z Grupy PGE.    

PGE Ventures poinformowało, że w ramach przeprowadzonego programu scoutingowego zgłosiło się kilkadziesiąt startupów wpisujących się w obszary zainteresowania funduszu i spełniających kryteria inwestycyjne.

PGE Ventures wejdzie w posiadanie udziałów spółek, których innowacyjne technologie mogą mieć strategiczne znaczenie dla całego sektora energetycznego w Polsce – komentuje Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

REKLAMA

Pozytywną ocenę przeszły już dwie pierwsze spółki, z którymi podpisano umowy inwestycyjne. Pierwszymi spółkami portfelowymi PGE Ventures są PiMerge S.A. oraz Scanway Sp. z o. o.

PiMerge to spółka powstała w celu tworzenia i komercjalizacji technologii scalania różnego typu drobnoziarnistych odpadów produkcyjnych w celu ich ponownego wykorzystania. Aktualnie głównym obszarem działalności spółki jest produkcja kompozytowego paliwa węglowego z wykorzystaniem mułów i flotokoncentratów pozostałych przy produkcji węgla kamiennego.

Dedykowany temu celowi produkt spółki pod tymczasową nazwą „kompozytowe paliwo węglowe” jest jednocześnie odpowiedzią na ogromne wyzwania związane z zagospodarowaniem rozdrobnionych frakcji węgla kamiennego takich jak muły węglowe i flotokoncetraty. Ta rodzima technologia pozwala skutecznie produkować z tych surowców brykiet węglowy o jakości ekogroszku, idealnie nadający się do spalania w najwyższej klasy kotłach – zapewnia PGE.

Rozwiązania, które oferujemy, nie zostały dotychczas skomercjalizowane na szeroką skalę w Polsce i my chcemy to zmienić. Technologia jest w pełni skalowalna i bez wątpienia ma charakter rozwiązania globalnego. Otrzymujemy już sygnały zainteresowania tą technologią ze strony światowych koncernów m.in. z Australii – komentuje Sławomir Szafert, prezes spółki PiMerge.

REKLAMA

Natomiast Scanway to spółka zajmująca się tworzeniem systemów pomiarowych i wizyjnych oraz systemów mikroprzetwarzania laserowego dla przemysłu, nauki i aplikacji kosmicznych. Ponadto Scanway pracuje nad technologią obrazowania Ziemi, która znajdzie zastosowanie w nanosatelitach oraz dronach latających z przeznaczeniem do obserwacji z powietrza. Spółka może pochwalić się m.in. implementacją komory pomiarowej dla eksperymentu pracującego w warunkach przestrzeni kosmicznej w rakiecie suborbitalnej.

Zawiązana współpraca da nam możliwość implementacji najnowszych technologii pomiarowych, co z pewnością pozytywnie wpłynie na innowacyjność i rozwój polskiego sektora energetycznego – komentuje Jędrzej Kowalewski, prezes Scanway.

PGE zapewnia, że obie spółki reprezentowane są przez zespoły profesjonalistów z wysokimi kompetencjami i odpowiednim doświadczeniem, by zaistnieć nie tylko na rynku polskim, ale i zagranicznym.

Na luty 2018 r. Grupa PGE zaplanowała wydarzenie, podczas którego podsumuje dotychczasowe efekty programu scoutingowego oraz przedstawi plany PGE Ventures na nadchodzący rok.

Na obszar badań, rozwoju i innowacji do 2020 roku PGE ma przeznaczyć łącznie ok. 400 mln zł, z czego połowa to środki własne, a połowa to środki pozyskane w ramach finansowania zewnętrznego. 50 mln rocznie, które PGE zamierza zainwestować ze środków własnych, zostanie przeznaczone na rozwój nowych technologii, produktów i linii biznesowych.

Inwestycjami kapitałowymi w startupy zajmuje się spółka PGE Ventures, będąca funduszem CVC, a inkubacja i akceleracja projektów na najwcześniejszym etapie rozwoju to zadanie spółki PGE Nowa Energia. 

red. gramwzielone.pl