M. Morawiecka, PGE: miks energetyczny oparty na OZE będzie tańszy

M. Morawiecka, PGE: miks energetyczny oparty na OZE będzie tańszy
Farma wiatrowa Lotnisko. Fot. PGE

PGE coraz odważniej mówi o transformacji swojego miksu energetycznego, aby zrobić w nim więcej miejsca dla odnawialnych źródeł energii. Powody, dla których warto inwestować w OZE, wymieniła wczoraj podczas odbywającego się we Wrocławiu IV Kongresu Energetycznego Monika Morawiecka, dyrektor Departamentu Strategii w PGE Polskiej Grupie Energetycznej SA.

Już teraz PGE jest krajowym liderem w produkcji energii wiatrowej, dzięki posiadanym wiatrakom o łącznej mocy ponad 0,5 GW. W kolejnych latach tej spółce jak i innym inwestorom na polskim rynku OZE trudno będzie znacząco zwiększyć potencjał w lądowej energetyce wiatrowej na skutek zablokowania rozwoju nowych projektów przez przyjętą w 2016 roku ustawę „odległościową”.

W tej sytuacji szansą na zwiększenie generacji z OZE jest morska energetyka wiatrowa, którą Polska Grupa Energetyczna mocno się interesuje, planując inwestycje na 1 GW do roku 2025 i 2,5 GW do roku 2030, co powinno sytuować PGE w gronie liderów offshore na Bałtyku.

REKLAMA

Zamiar rozwoju offshore przez największy państwowy koncern energetyczny powtórzyła wczoraj podczas wrocławskiego Kongresu Energetycznego Monika Morawiecka, dyrektor Departamentu Strategii w PGE Polskiej Grupie Energetycznej SA.

Monika Morawiecka wskazała wczoraj na czynniki, które sprzyjają inwestycjom w odnawialne źródła energii, zaliczając do nich presję regulacyjną ze strony Unii Europejskiej, ale także presję ekonomiczną wynikającą ze wzrostu kosztów energetyki konwencjonalnej i jednoczesnego spadku kosztów technologii OZE.

– Parę lat temu była procedowana pierwsza wersja ustawy o odnawialnych źródłach energii, wobec której PGE wysuwało duże zarzuty. Ta ustawa miała dać bardzo duże wsparcie dla wszystkich technologii OZE i bardzo to krytykowaliśmy. W tej chwili jesteśmy w takiej sytuacji, że poziomy z tamtej ustawy są trzy-cztery razy mniejsze. Koszty technologii tak bardzo spadły i w zasadzie nie możemy już mówić, że OZE jest złe, bo jest drogie. OZE jest trudne z wielu powodów – integracji w sieci, jest niesterowalne, co wpływa na koszty, ale nie jest już drogie – oceniła Monika Morawiecka.

– Podwyższenie kosztów w energetyce konwencjonalnej z jednej strony i obniżenie kosztów energetyki odnawialnej z drugiej, oznacza, że w przyszłości miks energetyczny oparty na źródłach odnawialnych będzie miksem tańszym niż oparty na źródłach konwencjonalnych – stwierdziła.

REKLAMA

Wśród czynników, które sprzyjają zwiększaniu generacji z OZE, Monika Morawiecka wymieniła także presję społeczną, zauważając, że jej kluczowi klienci coraz wyraźniej akcentują chęć kupowania energii ze źródeł odnawialnych, aby redukować swój ślad węglowy.

Firma, która wysyła swoje produkty na cały świat, otrzymuje zapytania o ślad węglowy. Mówią: zapłacimy więcej, ale chcemy mieć energię z wiatraków. Takich firm jest w Polsce coraz więcej i presji z tej strony będzie coraz więcej (…) Jeśli nie zmienimy swojego miksu, to być może te firmy nie będą w przyszłości inwestować w Polsce, albo wręcz będą przenosić z Polski swoje fabryki – powiedziała dyrektor Departamentu Strategii w PGE Polskiej.

Do czynników przemawiających za inwestowaniem w źródła odnawialne Monika Morawiecka zaliczyła ponadto bezpieczeństwo energetyczne i uniezależnianie się od importu paliw. – Bardzo dobrze, że dywersyfikujemy źródła dostaw paliw, ale to jednak jest paliwo, które w dużej części importujemy. Z OZE tego problemu nie ma. Druga rzecz to rozproszenie tych źródeł. W erze cyberterroryzmu nie jest bez znaczenia, że będziemy mieć więcej małych źródeł niż kilka dużych źródeł.

Minusów jest zawsze trochę, ale plusów jest coraz więcej – podsumowała swoją wypowiedź na temat zasadności inwestycji w odnawialne źródła energii dyrektor Departamentu Strategii w PGE.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.