Minister Tchórzewski wzywa KE do interwencji ws. CO2

Minister Tchórzewski wzywa KE do interwencji ws. CO2
Minister energii Krzysztof Tchórzewski. Fot. Ministerstwo Energii

Polska energetyka, charakteryzująca się wysoką emisyjnością, już mocno odczuwa wzrost kosztów emisji CO2, które szybko przełożyły się na wzrost cen energii na Towarowej Giełdzie Energii. Mimo, że wzrost kosztów emisji CO2 to de facto zamierzony efekt działań podjętych przez Unię Europejską, teraz nasz rząd chce, aby Bruksela w sytuacji wysokich cen CO2 podjęła interwencję.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski wczoraj wystąpił do Komisji Europejskiej z prośbą o zwołanie Komitetu ds. Zmian Klimatu i podjęcie interwencji na rynku uprawnień do emisji CO2. Zdaniem ME, zostały spełnione warunki, które obligują Brukselę do podjęcia odpowiednich działań.

Szef resortu energii poinformował, że zostały spełnione warunki, wskazane w poprzednim wystąpieniu z 18 września, po których Komisja Europejska musi podjąć interwencję w oparciu o przepisy dyrektywy ETS.

REKLAMA
REKLAMA

Ministerstwo Energii podkreśla, że Komisja ma instrumenty, których może w tym celu użyć. Dysponuje specjalną pulą uprawnień, które może skierować na rynek, aby podnieść podaż i obniżyć ceny uprawnień do emisji CO2.

Stabilne funkcjonowanie rynku ETS ma bardzo duże znaczenie dla polskiego sektora energetycznego, opartego w dużym stopniu na węglu. Według przepisów dyrektywy ETS sytuacja, w której w określonym czasie cena uprawnień do emisji CO2 wzrośnie odpowiednio mocno, upoważnia Komisję do interwencji. Moim zdaniem takie warunki zostały już spełnione, oczekujemy od Komisji podjęcia zdecydowanych kroków – komentuje minister Tchórzewski.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.