Ponad 1,8 tys. nowych instalacji PV w sieci Taurona

Ponad 1,8 tys. nowych instalacji PV w sieci Taurona
Instalacja fotowoltaiczna w szkole w Żukowie. Fot. ABB

Po rekordowym drugim kwartale 2018 r., w którym spółka Tauron przyłączyła najwięcej jak dotychczas mikroinstalacji OZE, w trzecim kwartale w sieci tego operatora ponownie pojawiła się spora liczba nowych mikroinstalacji ponownie wszystkie zrealizowano wyłącznie w technologii fotowoltaicznej.

W drugim kwartale 2018 r. spółka Tuaron Dystrybucja przyłączyła do swoich sieci 1928 mikroinstalacji o łącznej mocy 11,749 MW – wszystkie wykonano w technologii fotowoltaicznej. Nigdy wcześniej żaden krajowy OSD nie przyłączył w ciągu kwartału aż tylu mikroinstalacji.

Natomiast w trzecim kwartale operator systemu dystrybucyjnego z południowo-zachodniej Polski przyłączył 1,8 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy 12,473 MW.

REKLAMA

Wcześniej, w pierwszym kwartale br. Tauron przyłączył do swojej sieci 1157 mikroinstalacji o łącznej mocy 7,547 MW, w tym tylko jedna instalacja o mocy 3 kW nie została wykonana w technologii PV.

Łącznie w pierwszych trzech kwartałach 2018 r. w sieci Tauron Dystrybucja pojawiły się – zrealizowane w dużej mierze dzięki unijnym dotacjom z regionalnych programów operacyjnych województw dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego – w sumie 4885 mikroinstalacje o łącznej mocy 31,769 MW.

Uwzględniając dane o przyłączeniach sprzed 2018 r., oznacza to, że na koniec września ub.r. do sieci Taurona przyłączono już 14 tys. mikroinstalacji o całkowitej mocy 87,765 MW.

REKLAMA

W trzecim kwartale 2018 r. do sieci tego operatora przyłączono ponadto cztery większe instalacje OZE, niezaliczane do grupy mikroinstalacji, wszystkie wykonane w technologii fotowoltaicznej. Chodzi o cztery elektrownie PV o łącznej mocy 3,259 MW.

W drugim kwartale ub.r. do sieci Taurona przyłączono 7 większych instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 6,589 MW, a do tego dwie biogazownie o łącznej mocy 1,172 MW oraz jedną elektrownię wiatrową o mocy 1,5 MW.

Wcześniej, pierwszym kwartale 2018 r. w sieci tego operatora pojawiło się pięć większych systemów OZE o łącznej mocy 1,8 MW – wszystkie wykonano w technologii fotowoltaicznej.

Natomiast w całym 2017 r. Tauron przyłączył do swojej sieci łącznie 10 większych instalacji OZE, niezaliczanych do grupy mikroinstalacji, o łącznej mocy wynoszącej jedynie 1,921 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.