Efektywność energetyczna. Bruksela pozywa dwa kraje UE

Efektywność energetyczna. Bruksela pozywa dwa kraje UE
Fot. tiseb, flickr cc

Komisja Europejska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pozew przeciwko Czechom i Słowenii za niepełne wdrożenie unijnych przepisów związanych z efektywnością energetyczną, wpisanych do dyrektywy przyjętej jeszcze w 2010 roku.

Chodzi o niewłaściwe, zdaniem Komisji Europejskie, implementowanie przepisów zawartych w dyrektywie 2010/31/UE, zgodnie z którą państwa Unii Europejskiej powinny wprowadzić do krajowego prawa m.in. minimalne wymagania w zakresie zapotrzebowania na energię w budynkach, certyfikację energetyczną budynków, a także zapewnić regularne kontrole systemów ogrzewania i chłodzenia.

Ponadto dyrektywa 2010/31/UE zobowiązuje kraje Unii Europejskiej do zapewnienia, że nowe budynki będą tzw. niemal zero-energetyczne (nearly-zero-energy-building, NZEB). Już od początku tego roku w standardzie NZEB mają powstawać wszystkie nowe budynki użyteczności publicznej, a od 1 stycznia 2021 r. także wszystkie inne, nowe budynki.

REKLAMA

Według dyrektywy standard NZEB oznacza, że zapotrzebowanie na energię w takich budynkach ma być minimalne i zaspokojone w dużym stopniu z pomocą produkowanej na miejscu energii odnawialnej.

Unijne regulacje dotyczące efektywności energetycznej zobowiązują też kraje Unii Europejskiej do zapewnienia odpowiedniej ekspozycji informacji o charakterystyce energetycznej określonych budynków publicznych.

Tego warunku zdaniem Komisji Europejskiej nie spełniły Czechy i Słowenia, w efekcie czego KE zdecydowała się na skierowanie sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Złożenie pozwu w Trybunale Sprawiedliwości UE miały poprzedzić uwagi kierowane w tej sprawie do wymienionych państw, z czego pierwsza taką informację Komisja miała wystosować w roku 2015, a kolejne w latach 2017 i 18.

REKLAMA

Zgodnie z obecnym unijnym prawem w zakresie efektywności energetycznej, którego podstawą jest dyrektywa 2010/31/UE, Unia Europejska powinna ograniczyć zużycie energii do roku 2020 o 20 proc.

Tymczasem obecnie budynki mają odpowiadać za 40 proc. finalnego zużycia energii w Unii Europejskiej, a ponadto za 1/3 unijnych emisji CO2.

Zgodnie z przyjętymi w ubiegłym roku nowymi celami Unii Europejskiej na lata 2021-2030, UE ma ograniczyć zużycie energii o kolejne 32,5 proc., przy czym na rok 2023 uzgodniono rewizję przyjętych w tym zakresie założeń, mogącą skutkować jednak wyłącznie podniesieniem przyjętego celu.

Wiadomo, że realizacji celu efektywności energetycznej na rok 2030 ma pomóc wdrożenie w Unii Europejskiej regulacji zmierzających m.in. do stosowania inteligentnego opomiarowania zużycia energii i ciepła – zwłaszcza w budynkach wielorodzinnych.

Ponadto odbiorcy mają uzyskać lepszy dostęp do informacji o zużyciu energii, co ma skłonić ich do poprawy efektywności energetycznej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.