Leszek Miller o polskim miksie energetycznym

Leszek Miller o polskim miksie energetycznym
Leszek Miller. Źródło: sld.org.pl

{więcej} Szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej ostrzegł, że bez dostatecznych działań i nakładów mających na celu pobudzenie rozwoju sektora energetycznego w Polsce, polskiej energetyce mogą grozić kłopoty. Lider SLD dodał, że należy modernizować energetykę węglową, ale także rozwijać energetykę rozproszoną opartą na źródłach odnawialnych. 

Przewodniczący SLD skomentował założenia i cele polskiej polityki energetycznej podczas konferencji na temat perspektyw energetyki węglowej w Polsce, która odbyła się wczoraj w Katowicach. 

Podczas katowickiej konferencji Leszek Miller wskazał na potrzebę modernizacji polskiej energetyki. – Jeśli rząd nie podejmie zdecydowanych działań, będziemy mieli do czynienia z coraz większym regresem i kłopotami naszej energetyki (…). Jeżeli nie ma dostatecznych nakładów na rozwój nowoczesnych technologii dotyczących wydobycia czy spalania węgla, to przed tą branżą nie widać dobrych perspektyw – Polska Agencja Prasowa cytuje lidera SLD. 

REKLAMA
REKLAMA

Leszek Miller podkreślił, że priorytetem polskiej polityki energetycznej powinno być zachowanie niezależności od importu surowców dzięki wykorzystaniu krajowych zasobów węgla oraz źródeł odnawialnych.

– Nie tyle potrzebne są nam nowe programy bezpieczeństwa energetycznego, tylko deklaracje energetycznej niepodległości. Oznaczałoby to oparcie polityki energetycznej o zasoby rodzime – nieważne czy odnawialne, czy tradycyjne – oraz, w długim okresie, eliminowanie wzrostu importu surowców z zagranicy. Nic tak nie uniezależnia od czynników zewnętrznych jak surowce wydobywane na terytorium własnego kraju – Polska Agencja Prasowa cytuje szefa SLD, który zaznaczył ponadto, że podstawą polskiego miksu energetycznego powinien być węgiel, ale także rozproszone odnawialne źródła energii – „szczególnie te rozproszone, o niskiej mocy – lokalne biogazownie, małe elektrownie wiatrowe i wodne (za PAP)”.

Przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej wskazał także na potrzebę wspierania badań i rozwoju poprzez wsparcie finansowe ośrodków badawczych i politechnik. Jego zdaniem na ten cel powinno przeznaczyć się przynajmniej 1 mld euro, a priorytetem powinny być projekty mające na celu ograniczanie emisji CO2 i wdrażanie nowych metod spalania węgla. 
gramwzielone.pl