Szwedzi już produkują stal z zerowym śladem węglowym

Szwedzi już produkują stal z zerowym śladem węglowym
Vattenfall

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall poinformował o planach budowy ogromnej fabryki stali, przy produkcji której nie będą emitowane gazy cieplarniane, zaledwie kilka lata temu. Teraz rozpoczęto produkcję stali charakteryzującej się zerowym śladem węglowym. Pierwsze dostawy trafiły do Volvo.

Szwedzka grupa energetyczna Vattenfall we współpracy z koncernami SSAB i LKAB uruchomiła w północnej Szwecji w ramach projektu Hybrit fabrykę stali, dla której energia pochodzi wyłącznie ze źródeł innych niż bazujące na paliwach kopalnych.

Inwestycja została zrealizowana w bogatym w złoża rudy żelaza, najbardziej wysuniętym na północ Szwecji regionie Norrbotten.

REKLAMA

Szwedzi podawali, że sam proces projektowania nowej fabryki będzie kosztować 20 mln szwedzkich koron (ok. 8,9 mln zł), a w połowie sfinansuje go szwedzki rząd. Wcześniej szwedzka agencja energetyczna przeznaczyła 60 mln koron na badania i wstępne prace projektowe.

Vattenfall przyjął, że produkcja stali w Szwecji z pominięciem energii produkowanej z paliw kopalnych przy obecnych kosztach źródeł energii konwencjonalnej i odnawialnej oraz wliczając ceny uprawnień do emisji, będzie 20-30 proc. droższa, jednak w perspektywie spadających cen energii ze źródeł zeroemisyjnych i rosnących kosztów praw do emisji w ramach unijnego systemu ETS, w przyszłości stal produkowana w ten sposób stanie się konkurencyjna kosztowo w porównaniu do stali wytwarzanej z wykorzystaniem energii pochodzącej z paliw kopalnych.

REKLAMA

W procesie produkcji stali węgiel sprowadzany dotychczas do Szwecji m.in. z Australii został zastąpiony wodorem otrzymywanym z nadwyżek energii odnawialnej, która może pochodzić ze szwedzkich elektrowni wodnych czy powstających na północy Szwecji ogromnych farm wiatrowych.

Twórcy projektu Hybrit zakładają, że uruchomienie produkcji stali bez wykorzystania paliw kopalnych może przełożyć się na ograniczenie emisji CO2 w skali całej Szwecji o 10 proc. Obecnie globalny przemysł stalowy ma generować około 7 proc. światowych emisji CO2.

Teraz, zaledwie pięć lat po ogłoszeniu projektu Hybrit, z fabryki w szwedzkim mieście Lulea wyjechały pierwsze partie stali charakteryzującej się zerowym śladem węglowym. Zamówił je koncern motoryzacyjny Volvo.

Na razie produkcja stali jest prowadzona na mniejszej, pilotażowej linii. Vattenfall ogłosił już jednak budowę dużo większego zakładu, który powstanie również w położonym na północy Szwecji mieście Gallivare.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.