Brytyjczycy uruchomili największą na świecie fabrykę elektrolizerów

Brytyjczycy uruchomili największą na świecie fabrykę elektrolizerów
ITM Power

W ubiegłym tygodniu brytyjski minister przedsiębiorczości i energii Kwasi Kwarteng oficjalnie zainaugurował pracę ogromnej fabryki elektrolizerów, w których z pomocą odnawialnej energii elektrycznej będzie można wytwarzać wodór. Brytyjczycy zapewniają, że jest to największa na świecie fabryka takich urządzeń.

Zlokalizowana w Sheffield fabryka została uruchomiona przez firmę ITM Power, która chce w niej wywarzać w skali roku elektrolizery PEM (Proton Exchange Membrane) o mocy 1 GW. Na miejscu pracuje już 320 osób i planowane jest zatrudnienie kolejnych.

Nienotowana dotąd skala produkcji elektrolizerów, a także jej automatyzacja, mają przełożyć się na spadek kosztów wytwarzania tzw. zielonego wodoru powstającego z wykorzystaniem energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

REKLAMA

Brytyjska firma może już pochwalić się dużymi zamówieniami na swoje urządzenia. ITM Power zdobył kontrakt m.in. na dostawę elektrolizera o mocy 10 MW, który trafi do rafinerii Shella położonej w Niemczech i który ma wytwarzać około 1,3 tys. ton H2 rocznie.

Z kolei na początku tego roku firma Linde złożyła zamówienie na dostawę elektrolizera o mocy 24 MW, który ma być największym na świecie urządzeniem, które do produkcji wodoru wykorzystuje technologię PEM.

Linde – wiodący producent gazów przemysłowych – jest zresztą jednym z udziałowców ITM Power. W 2019 r. brytyjska firma pozyskała od inwestorów 58,8 mln funtów, z czego 38 mln funtów od Linde. W listopadzie 2020 r. ITM zabezpieczył kolejne fundusze na rozwój – tym razem w wysokości 172 mln funtów.

REKLAMA

Wśród klientów brytyjskiej firmy są już także Sumitomo, Orsted, Phillips 66, Scottish Power, Siemens Gamesa, Gasunie, RWE, Engie, National Express, a także koncerny motoryzacyjne Toyota oraz Hyundai.

Podczas inauguracji fabryki ITM Power brytyjski minister przedsiębiorczości, energii i przemysłu Kwasi Kwarteng zapewniał, że wodór jest paliwem, które może zaspokoić do 2050 roku 1/3 zapotrzebowania na energię Wielkiej Brytanii.

Brytyjski rządz wykorzystał uroczystość w Sheffield do oficjalnej prezentacji nowej strategii wodorowej, która zakłada zrealizowanie na Wyspach do 2030 r. inwestycji w obszarze wodoru wartych 4 mld funtów.

Strategia zakłada do tego czasu uruchomienie elektrolizerów o mocy 5 GW, z których wodór będzie zasilać głównie wodór i transport, a także będzie źródłem ogrzewania dla 70 tys. gospodarstw domowych.

Plany brytyjskiego rządu zakładają osiągnięcie do 2030 roku produkcji wodoru w ilości, która wystarczyłaby do ogrzewania około 3 mln gospodarstw domowych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.