Solarisy z ogniwami fotowoltaicznymi na dachu pojadą do Szczecina

Solarisy z ogniwami fotowoltaicznymi na dachu pojadą do Szczecina
Solaris

Przedstawiciele Szczecina oraz firmy Solaris Bus & Coach podpisali umowę na zakup autobusów bezemisyjnych Urbino 18 electric. Tym samym Szczecin dołączy do około 40 polskich miast, które już teraz korzystają z bezemisyjnych autobusów Solarisa.  

Osiem Solarisów Urbino 18 electric zostanie przekazanych do Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego Klonowica. W przegubowych elektrykach zostaną zamontowane baterie Solaris High Power o pojemności 182 kWh.

Autobusy mogą być ładowane na dwa sposoby: za pomocą wtyczki plug-in lub pantografu o mocy do 560 kW, zamontowanego na dachu pojazdu.

REKLAMA

Autobusy zostaną dostarczone do Szczecina do końca września 2021 roku. Wartość kontraktu to 32 miliony złotych.

Co ciekawe autobusy elektryczne dla Szczecina zostaną wyposażone w ogniwa fotowoltaiczne, które będą stanowić dodatkowe źródło zasilania systemu informacji pasażerskiej.

REKLAMA

Dodatkowo przeznaczone do Szczecina Urbino 18 electric zostaną wyposażone w oprogramowanie eSConnect. Jest to autorski system zarządzania flotą autobusów zaprojektowany przez interdyscyplinarny zespół ekspertów firmy Solaris.

eSConnect ma optymalizować wykorzystanie i serwisowanie autobusów, a wśród funkcjonalności można wymienić jeszcze monitorowanie pojazdów w czasie rzeczywistym i parametrów technicznych pojazdów.

Współpraca Szczecina z firmą Solaris sięga roku 2004. W okresie 16 lat producent dostarczył tam ponad 150 autobusów o długości 10, 12 i 18 metrów, zarówno z silnikami spalinowymi, jak i hybrydowymi. Najnowsze zamówienie jest pierwszym dotyczącym autobusów elektrycznych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.