Solaris zaprezentował nowy autobus elektryczny

Solaris zaprezentował nowy autobus elektryczny
Solaris Urbino 15LE11

Wczoraj swoją premierę miał nowy model autobusu elektrycznego w portfolio marki Solaris Urbino 15 LE electric. To pierwszy autobus elektryczny Solarisa, który jest dedykowany zarówno do przewozów miejskich, jak i międzymiastowych. Solaris podkreśla, że Urbino 15 LE electric po raz pierwszy w historii firmy został stworzony wyłącznie z myślą o napędach bezemisyjnych.

Sercem Urbino 15 LE electric jest elektryczny silnik centralny o mocy 300 kW. Dla osiągnięcia większej sprawności i mniejszego zużycia energii instalację napędową wykonano w technologii SiC z wykorzystaniem układów opartych o węglik krzemu. Silnik chłodzony jest cieczą, a napęd przenoszony jest na drugą oś pojazdu.

Układ napędowy jest zasilany energią pochodzącą z zestawu 6 baterii o łącznej pojemności 470 kWh. 4 zestawy baterii zamontowano w tylnej części pojazdu, a 2 są umieszczone na dachu.

REKLAMA

Zastosowane baterie najnowszej generacji Solaris High Energy+ mają zapewnić zasięgi nawet kilkuset kilometrów na jednym ładowaniu.

REKLAMA

Ładowanie magazynów energii w nowym modelu będzie możliwe w tzw. szybki sposób, poprzez pantograf – zarówno klasyczny, umieszczony na dachu pojazdu, jak i odwrócony, czyli opuszczany na autobus ze stacji ładowania. Ponadto każdy model trójosiowego elektryka wyposażony jest w złącze plug-in do ładowania pojazdów na terenie zajezdni. Producent przewidział 4 możliwości umieszczenia wtyczki ładowania w autobusie – może być ona umiejscowiona nad pierwszą osią po lewej lub po prawej stronie pojazdu, z przodu autobusu lub z tyłu.

W premierowym modelu zastosowano system klimatyzacji z funkcją grzania pompą ciepła, która do uzyskania odpowiedniej temperatury w pojeździe wykorzystuje ciepło pochodzące z zewnątrz. Takie rozwiązanie ma zwiększyć efektywność energetyczną pojazdu, co bezpośrednio przekłada się na większy zasięg. Urządzenie używa jako czynnika roboczego dwutlenku węgla.

Jak informuje producent z Bolechowa pod Poznaniem, pierwsze dwa egzemplarze Solarisów Urbino 15 LE electric powstały głównie z myślą o przewoźnikach skandynawskich. Pojazdy tego typu mogą posiadać elementy ułatwiające pracę w trudnych warunkach, takie jak dodatkowe długie światła, piasecznica czy schowek na łańcuchy śniegowe.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.