Duże przejęcie na polskim rynku stacji ładowania

Duże przejęcie na polskim rynku stacji ładowania
Rafał Czyżewski

Kierowcy elektryków korzystający z sieci ładowania GreenWay będą mieli do dyspozycji 70 nowych ładowarek. To wynik zakupu stacji działających dotąd pod marką Revnet. Wszystkie stacje Revnet zostaną włączone do sieci i udostępnione w aplikacji GreenWay jeszcze w tym roku.

GreenWay przejmuje sieć Revnet po ogłoszeniu wsparcia inwestycyjnego w wysokości 85 mln euro, jakie otrzymał w lutym tego roku od międzynarodowych funduszy inwestycyjnych specjalizujących się w projektach infrastrukturalnych: Helios Energy Investment oraz Generation Capital. W ostatniej rundzie inwestycyjnej wzięli także udział obecni akcjonariusze spółki: janom a.s. i Neulogy Ventures.

Transakcja przejęcia przez GreenWay spółki Rawicom EV wraz siecią Revnet została przeprowadzona w czerwcu tego roku. Wszystkie stacje sieci Revnet zostaną włączone do publicznej sieci i udostępnione w aplikacji GreenWay, a także objęte serwisem technicznym największego w Polsce operatora sieci szybkiego ładowania, obsługą klienta i rozwiązaniami roamingowymi. Proces ten będzie realizowany sukcesywnie i ma zostać zakończony w ciągu najbliższych kilku miesięcy tego roku.

REKLAMA

– Dzięki inwestycji znacząco przyspieszyliśmy rozbudowę publicznej infrastruktury ładowania. Realizujemy ten proces zarówno przez budowę nowych stacji, jak i konsolidowanie rynku. Drugim filarem naszej strategii jest budowa pozycji partnera pierwszego wyboru dla biznesu, który coraz bardziej zainteresowany jest elektromobilnością. Również w tym obszarze wsparcie inwestorów stanowi dla nas niezwykle silny impuls rozwojowy – komentuje Rafał Czyżewski, prezes GreenWay Polska.

Sieć stacji ładowania AC

Na przejmowaną przez Greenway Polska sieć Revnet składają się stacje ładowania AC o mocy 22 kW znajdujące się głównie w lokalizacjach miejskich. W niektórych miejscach GreenWay Polska planuje podniesienie mocy ładowarek poprzez ich rozbudowę do szybkich stacji DC.

REKLAMA

Sprzedaż stacji ładowania nie będzie oznaczać wycofania się firmy Rawicom z sektora e-mobility.

– Nasza firma nadal pozostaje na rynku elektromobilności, skupiając się na dostarczaniu klientom wysokiej klasy urządzeń i infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych oraz świadczeniu usług montażu i serwisu. Cały czas rozwijamy nasz główny kierunek, w którym od wielu lat się specjalizujemy, jakim jest budowa wielkoskalowych farm fotowoltaicznych – mówi Adam Hłond, współwłaściciel i członek zarządu Rawicom SA.

Po zrealizowaniu transakcji sieć GreenWay w Polsce powiększy się do około 560 stacji ładowania oferujących głównie szybkie ładowanie samochodów elektrycznych. Z usług GreenWay Polska korzysta aktualnie blisko 30 tys. zarejestrowanych klientów. Niedawno firma zapewniała, że średnia dostępność jej ładowarek wynosi 98,5 proc.

GreenWay jest również operatorem infrastruktury ładowania dla takich firm jak Ikea, Żabka, InPost, Mercedes i Kia.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.