Niemcy opracują bezprzewodowe ładowanie

Niemcy opracują bezprzewodowe ładowanie
Bytemarks, flickr cc-by-2.0

BMW i Siemens połączyły siły w pracach nad stacjami bezprzewodowego ładowania samochodów elektrycznych. {więcej}

Siemens i BMW zaprezentowały nowy projekt podczas targów Hannover Messe 2011 – jednej z najważniejszych imprez targowych na świecie, na których prezentowane są nowoczesne technologie.

Projekt obu koncernów jest wspierany przez niemieckie Ministerstwo Środowiska, a testy bezprzewodowej stacji ładowania baterii samochodowych mają się rozpocząć w czerwcu w Berlinie. Jeśli pójdą po myśli pomysłodawców, bezprzewodowa ładowarka ma szansę na trafienie do masowej produkcji.

REKLAMA
REKLAMA

Prototypowa stacja ładowania pojazdów w przenoszeniu energii bez pomocy kabla wykorzystuje zjawisko indukcji magnetycznej. Zasięg ładowarki o mocy 3,6 kW, nad którą pracują BMW i Siemens, to w tej chwili ok. 15 centymetrów.

Jeszcze jakiś czas temu BMW i inne niemieckie koncerny motoryzacyjne w pracach nad elektrycznymi samochodami pozostawały w tyle przede wszystkim za swoimi japońskimi konkurentami. Jednak od pewnego czasu Niemcy, przy silnym wsparciu rządu Angeli Merkel, nadrabiają zaległości, a BMW chce wprowadzić na rynek pierwszy całkowicie elektryczny i zbudowany w dużej mierze z włókien węglowych model w roku 2013.

Co więcej, wg ostatnich informacji bawarski potentat chce wprowadzić na rynek amerykański w 100-procentach elektryczny model ActiveE jeszcze przed końcem tego roku. Wyposażony w baterię litowo-jonową ActiveE ma być oferowany ograniczonej liczbie 700 klientów – głównie z Nowego Jorku i Kalifornii.