Tauron rozpoczął testy elektrycznych aut

Tauron rozpoczął testy elektrycznych aut
Fot. Tauron

Tauron Dystrybucja rozpoczął projekt „Energia dla mobilności”, który jest kolejnym przedsięwzięciem badawczo-rozwojowym tej spółki z obszaru elektrycznej mobilności i systemów magazynowania energii. W tym miesiącu spółka rozpoczęła testowanie pojazdów zasilanych energią elektryczną i jednocześnie przygotowuje się do uruchomienia demonstracyjnego projektu stacji ładowania i wymiany baterii litowo-jonowych dla autobusów elektrycznych. 

Jak informuje w komunikacie Tauron, w ramach realizacji projektu „Energia dla mobilności” chce „przede wszystkim pozyskać doświadczenia i zebrać dane związane z użytkowaniem pojazdów elektrycznych we flotach firmowych, a pozyskiwaniu informacji dużą rolę ma odgrywać system zarządzania flotą, którym dysponuje firma, a także system inteligentnego opomiarowania zainstalowany w stacjach ładowania pojazdów”.

Zebrane w ten sposób dane pozwolą przeanalizować wiele aspektów użytkowych i ekonomicznych wykorzystania samochodów elektrycznych,  w projekcie – obok elektrycznych aut – mają być ponadto testowane różne technologie ich ładowania. 

REKLAMA

– W teorii auta elektryczne, ze względu na niskie koszty eksploatacji, powinny doskonale nadawać się do flot firmowych, intensywnie eksploatowanych w aglomeracjach miejskich. Nasze testy mają zweryfikować tę tezę. Dodatkowo, demonstrując użytkowanie samochodów z napędem elektrycznym, wspieramy miasta w dążeniu do ograniczania smogu, emisji CO2 i innych zanieczyszczeń – mówi Jerzy Rzemyszkiewicz, wiceprezes Tauron Dystrybucja.  

REKLAMA

Spółka obecnie prowadzi także analizy związane z uruchomieniem projektu demonstracyjnego o charakterze wdrożeniowo-badawczym, w ramach którego ma zostać uruchomiona stacja ładowania i wymiany baterii litowo-jonowych dla autobusów elektrycznych.

– Będzie to z jednej strony innowacyjny system transportu publicznego opartego o autobusy elektryczne oraz stacje ładowania i wymiany baterii, a z drugiej, pilotażowy system magazynowania energii w stacjonarnej i mobilnej infrastrukturze elektroenergetycznej – tłumaczy Tomasz Rodziewicz, kierownik biura innowacji i nowych technologii w Tauron Dystrybucja.

Tauron dodaje, że w ostatnich latach współpracował z miastem Katowice w projekcie „Pojazdy Elektryczne w Miejskiej Europie”, finansowanym z unijnego programu URBACT II. Uczestniczące w nim miasta (m.in. Londyn, Lizbona, Madryt, Frankfurt, Oslo) wymieniały doświadczenia na temat tworzenia zrównoważonych strategii nastawionych na promowanie i użytkowanie pojazdów elektrycznych oraz tworzyły lokalne plany działania w tym zakresie.

gramwzielone.pl