Niemcy dostaną dopłaty do aut elektrycznych. Do 4000 euro

Niemcy dostaną dopłaty do aut elektrycznych. Do 4000 euro
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Berlin finalnie zaakceptował program dopłat do zakupu aut elektrycznych. Kierowcy aut na prąd w Niemczech będą mogli ponadto liczyć już na etapie ich eksploatacji na ulgi podatkowe. Na program zrzucą się niemiecki rząd i przemysł motoryzacyjny.

Niemiecki rząd zaakceptował program mający na celu wsparcie rozwoju elektrycznej motoryzacji. Dzięki niemu osoby kupujące auta elektryczne za naszą zachodnią granicą mogą otrzymać dopłatę w wysokości 4 tys. euro (wcześniej planowano 5 tys. euro). W przypadku samochodów hybrydowych typu plug-in dopłata będzie niższa i wyniesie 3 tys. euro.  

Maksymalna cena auta nie może przekroczyć 60 tys. euro. W program zaangażowały się już firmy Daimler, VW oraz BMW, ale z dopłatą będzie można kupić też elektryczne auta zagranicznych producentów.

REKLAMA

Program wsparcia elektrycznej motoryzacji w Niemczech przewiduje ponadto ulgi podatkowe na etapie eksploatacji samochodów elektrycznych, a także mechanizmy mające zachęcić firmy do instalowania stacji ładowania.

REKLAMA

Ostatecznie zmniejszono o połowę budżet programu. Wyniesie on 600 mln euro, a dopłaty będą realizowane do wyczerpania środków lub najpóźniej do roku 2019.

Jak zapewnia niemiecki minister gospodarki Sigmar Gabriel, realizacja tego programu jest konieczna, aby „zabezpieczyć przyszłość niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego”, a „wzrost popytu zapoczątkuje ważne i konieczne inwestycje w całym łańcuchu dostaw elektromobilności”.

Już kilka lat temu gabinet Angeli Merkel wyznaczył cel rejestracji miliona elektrycznych aut w Niemczech do roku 2020. Dotychczasowy rozwój niemieckiego rynku elektryków poddaje w wątpliwość osiągnięcie tego celu, jednak nowy rządowy program z pewnością przybliży do niego Niemców, na czym z pewnością skorzystają niemieccy producenci aut, którzy oferują już pierwsze elektryczne modele. 

gramwzielone.pl