Nowy rynek na elektryczne autobusy Solarisa

Nowy rynek na elektryczne autobusy Solarisa
Fot. Solaris

Polski producent zdobył kolejny kontrakt na dostawę autobusów elektrycznych. Tym razem do grona państw, w których jeżdżą bezemisyjne pojazdy wyprodukowane w Bolechowie dołączy Rumunia.

Flotę miasta Kluż-Napoka może zasilić nawet do 30 Solarisów Urbino 12 electric. Pasażerowie będą mogli podróżować pierwszą dostarczoną partią autobusów już wiosną 2018 roku. Operatorem zostanie CTP Transport Company, które dysponuje już flotą 40 przegubowych Urbino.

Solaris informuje, że umowa ramowa podpisana z władzami miasta Kluż-Napoka obejmuje dostarczenie do 30 całkowicie bezemisyjnych pojazdów w okresie najbliższych trzech lat. W tym czasie każdorazowo podpisywany będzie osobny kontrakt zamówieniowy na realizację dostaw w poszczególnych latach.

REKLAMA
REKLAMA

Pierwsze zamówienie na 11 autobusów będzie zrealizowane w ciągu najbliższych dziewięciu miesięcy. Projekt jest częściowo finansowany ze środków Rumuńsko-Szwajcarskiego Programu Współpracy.

Dwunastometrowe Urbino electric będą wyposażone w napęd polskiego producenta Medcom. W modelu dla rumuńskiego przewoźnika zamontowany zostanie silnik centralny o mocy 160 kW i baterie trakcyjne o pojemności 200 kWh.

Solaris dodaje, że wprowadzenie do floty autobusów elektrycznych oznacza także inwestycję w infrastrukturę ładowania, która obejmie budowę 11 stacji wolnego ładowania i dwie stacje szybkiego ładowania, realizowanego za pomocą pantografów.

red. gramwzielone.pl