Ukraińcy kupują znacznie więcej aut elektrycznych niż Polacy

Ukraińcy kupują znacznie więcej aut elektrycznych niż Polacy
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Na Ukrainie w tym roku rejestrowanych jest znacznie więcej samochodów elektrycznych niż w Polsce. Ten trend mogą spotęgować ulgi przy zakupie elektryków, które właśnie zatwierdził ukraiński parlament. Potencjalni właściciele elektryków w Polsce na przyjęcie podobnych preferencji nadal muszą czekać.

Ukraiński parlament pod koniec ubiegłego tygodnia przyjął regulacje przyznające właścicielom aut elektrycznym ulgi w postaci zniesienia akcyzy i podatku VAT przy zakupie samochodów elektrycznych. Nowe przepisy mają wejść w życie na Ukrainie już z początkiem 2018 roku.

Z ofertą samochodów elektrycznych zagraniczne koncerny motoryzacyjne weszły na rynek ukraiński na dobre dopiero w tym roku.

REKLAMA

Wcześniej, do listopada 2016 r. na Ukrainie zarejestrowanych było jednak już 1,63 tys. samochodów elektrycznych – tak przynajmniej wynika z danych ukraińskiego resortu infrastruktury, na które powołuje się ukraiński Interfax.

W okresie od stycznia do października 2017 r. sprzedaż samochodów elektrycznych na Ukrainie wzrosła 3,2-krotnie rok do roku, do poziomu 2 225 sztuk. W tym jednak aż 86 proc. stanowiły elektryki z drugiej ręki.

W tym czasie najczęściej kupowanym autem elektrycznym na Ukrainie był Nissan Leaf, którego sprzedano 1 855 sztuk, w tym większość stanowiły auta używane. Ponadto w pierwszych 10 miesiącach 2017 roku sprzedano także m.in. 79 BMW i3 oraz 56 Tesli Model S.

REKLAMA

W kwietniu br. ukraiński państwowy bank Ukrgasbank rozpoczął przyznawanie preferencyjnych pożyczek na zakup samochodów elektrycznych. W ramach programu zaplanowanego na 4 lata oprocentowanie kredytów na zakup elektryków wyniesie zaledwie 0,001 proc. (wcześniej Ukrgasbank uruchomił oprocentowane na 0,01 proc. kredyty na zakup i montaż domowych instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych i pomp ciepła).

Liczba elektryków sprzedawanych w tym roku na Ukrainie jest znacznie wyższa niż w Polsce. Według statystyk zebranych przez European Automobile Manufacturers Association, w pierwszych trzech kwartałach tego roku w naszym kraju zarejestrowano 263 samochody napędzane wyłącznie energią elektryczną – w tym 138 wyłącznie w III kwartale 2017 r. – wobec 69 rejestracji odnotowanych w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Do tego dochodzi rejestracja w pierwszych 9 miesiącach tego roku 379 hybryd typu plug-in. Jednak nawet z uwzględnieniem rejestracji hybryd na wtyczkę liczba elektryków, które w 2017 r. pojawią się w Polsce, będzie dużo niższa niż na Ukrainie.  

Zniesienie akcyzy przy zakupie samochodów elektrycznych – podobnie jak na Ukrainie – przewiduje projekt ustawy o elektromobilności, który przygotował polski rząd. Nie ma natomiast mowy o zmianach w podatku VAT.

Regulacje opracowane przez Ministerstwo Energii wstępnie miały wejść w życie z początkiem stycznia. Jednak na razie trudno określić, kiedy posłowie na dobre zajmą się procedowaniem tego projektu, a wejście nowego prawa z początkiem 2018 r. staje się coraz mniej realne. 

red. gramwzielone.pl