Allego postawi szybkie ładowarki. Również w Polsce

Allego postawi szybkie ładowarki. Również w Polsce
Fot. Allego

Firmy Allego i Fortum Charge & Drive rozpoczynają pracę nad projektem ogólnoeuropejskiej sieci ładowania samochodów elektrycznych, która powstanie na obszarach miejskich i wzdłuż autostrad.

Obie firmy informują, że architektura tworzonych przez nie tzw. e-hubów będzie oparta o technologię HPC (High Power Charging), która ułatwi szybkie ładowanie samochodów elektrycznych na obszarach metropolitalnych w ponad 20 krajach Europy.

Projekt MEGA-E został zatwierdzony do współfinansowania ze środków Unii Europejskiej. Plan zakłada uruchomienie 322 ultraszybkich ładowarek oraz 27 inteligentnych e-hubów w 20 krajach europejskich.

REKLAMA

W ramach wspólnego programu Allego będzie budować stacje ładowania w Europie Centralnej, a Fortum Charge & Drive w państwach nordyckich. Realizacja projektu rozpocznie się po zatwierdzeniu jego finansowania, co ma nastąpić w pierwszej połowie 2018 roku. Realizacja projektu rozpocznie się w Belgii, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemczech, Luksemburgu, Holandii, Norwegii, Polsce, Szwecji i Wielkiej Brytanii oraz na Łotwie i Litwie.

REKLAMA

Idea e-hubów polega na udostępnianiu wielu rozwiązań obsługujących różne standardy, aby naładować pojazdy elektryczne w jednym miejscu. Dzięki temu e-huby będą efektywnie wpływały zarówno na system energetyczny, jak i mobilność – komentuje Anja van Niersen, CEO Allego.

Allego i Fortum Charge & Drive to pierwsze spółki, które tworzą jednolity program połączenia europejskich metropolii za pomocą sieci ładowania. MEGA-E wspiera realizację unijnych celów promocji niskoemisyjnego transportu oraz poprawy jakości życia obywateli. MEGA-E to wizja stworzona przez UE w 2009 r., gdy powołano klaster innowacji w programie TEN-T/CEF.

Allego do tej pory realizował budowę sieci szybkiego ładowania samochodów elektrycznych w Holandii, Niemczech, Belgii, Wielkiej Brytanii i Luksemburgu. Holenderska firma dotąd zrealizowała ponad 7,3 tys. gniazd ładowania w obszarach miejskich i wzdłuż najważniejszych szlaków transportowych.

Fortum Charge & Drive  posiada sieć około 1,5 tys. inteligentnych ładowarek w krajach nordyckich. Opracowany przez fiński koncern system Charge & Drive Cloud pomaga operatorom punktów ładowania w zdalnym zarządzaniu stacjami. Taki system Finowie mają oferować m.in. dla sieci stacji ładowania polskiego koncernu energetycznego Energa. Więcej na ten temat w artykule: Energa wykorzysta technologię Fortum do obsługi stacji ładowania.

red. gramwzielone.pl