Największy na świecie producent EV wyda na fabrykę baterii 1,5 mld USD

Największy na świecie producent EV wyda na fabrykę baterii 1,5 mld USD
Fot. BYD

BYD podpisał porozumienie z lokalnym rządem południowochińskiego miasta Chongqing na budowę fabryki baterii litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych. Roczne moce produkcyjne zakładu mają docelowo wynieść 20 GWh, zaś łączna wartość inwestycji osiągnie poziom 10 mld juanów (ok. 1,5 mld dolarów) informuje Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych.

Jak poinformowały władze Chongqingu, w zakładzie będą powstawać ogniwa, moduły oraz inne komponenty. Nowy obiekt stanie się czwartą chińską fabryką baterii BYD, będącego największym producentem pojazdów elektrycznych w Państwie Środka.

W czerwcu bieżącego roku koncern poinformował o otwarciu zakładu w prowincji Qinghai, w środkowych Chinach. W 2019 r. jego moce produkcyjne mają wynieść 24 GWh.

REKLAMA
REKLAMA

BYD wytwarza baterie do pojazdów całkowicie elektrycznych i hybryd plug-in w Shenzhen oraz Huizhou. Obie fabryki produkują rocznie akumulatory o łącznej pojemności 16 GWh. BYD planuje również budowę zakładu wytwarzającego baterie litowo-jonowe w Europie. Lokalizacja nowego obiektu nie została ujawniona.

Chińska firma ogłosiła w marcu tego roku, że zamierza rozpocząć dostawy baterii do innych producentów z branży motoryzacyjnej. W lipcu koncern podpisał swój pierwszy duży kontrakt z firmą Changan Automobile. Oba podmioty w ramach joint venture będą produkować akumulatory przeznaczone do samochodów zelektryfikowanych Changan.

BYD jest notowany na giełdach w Hong Kongu i Szanghaju. Część akcji spółki należy do amerykańskiego inwestora Warrena Buffeta. Przez pierwsze siedem miesięcy bieżącego roku chiński koncern dostarczył na całym świecie 261 812 pojazdów, w tym 93 677 EV.

Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych