Enefit dostarczy energię dla polskich stacji Tesli

Enefit dostarczy energię dla polskich stacji Tesli
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Enefit, spółka należąca do estońskiej grupy Eesti Energia, największego wytwórcy energii elektrycznej w krajach bałtyckich, podpisał umowę na dostawę energii elektrycznej dla firmy Tesla Motors Netherlands B.V. Enefit dostarczy blisko tysiąc MWh energii do czterech stacji ładowania samochodów elektrycznych znajdujących się w Polsce.

Umowa dotyczy dostawy energii do polskich stacji ładowania Tesli, które znajdują się w Poznaniu, Katowicach, Ciechocinku i Kostomołach. Znajduje się tam łącznie 16 słupków do ładowania pojazdów.

Kontrakt pomiędzy Tesla Motors i firmą Enefit został podpisany na okres 12 miesięcy. Obejmuje dostawę blisko 1000 MWh.

REKLAMA

Jeszcze w tym roku Tesla ma oddać do użytku w naszym kraju kolejne trzy punkty ładowania.

Ubiegły rok Enefit na polskim rynku zakończył z wolumenem obrotu 1190 GWh energii elektrycznej. Na koniec 2018 roku spółka miała blisko 250 klientów korporacyjnych.

W 2019 roku firma planuje skupić się na dalszym rozwoju biznesu także w nowych obszarach. Jednym z kierunków rozwoju Enefit na obecny rok jest działalność na rynku tzw. umów Corporate PPA, które można rozpatrywać jako alternatywny sposób finansowania projektów w energetyce odnawialnej.

REKLAMA

Firma planuje także poszerzać swoją ofertę w zakresie OZE. Na razie Enefit oferuje w tym zakresie usługę zakupu energii elektrycznej i bilansowania handlowego dla wytwórców energii ze źródeł odnawialnych.

W ubiegłym roku spółka zakontraktowała łącznie 454 GWh energii elektrycznej. Umowy podpisano z operatorami farm wiatrowych, biogazowni i farm fotowoltaicznych o łącznej mocy wytwórczej 136 MW.

Eesti Energia, do której należy działający w Polsce Enefit, jest estońskim państwowym koncernem energetycznym z własnym górnictwem, konwencjonalnym i odnawialnym wytwarzaniem energii, dystrybucją i międzynarodowym obrotem energią. Firma powstała 1939 roku i jest jednym z największych wydobywców i przetwórców łupków bitumicznych na świecie. Udział Grupy w estońskim rynku energii elektrycznej wynosi 60 proc., a w rynku krajów bałtyckich łącznie 25 proc.

W 2017 r. przychody ze sprzedaży Grupy Eesti Energia sięgnęły 753,9 mln euro, a EBITDA była równa 264,2 euro. W tym czasie sprzedaż energii w ramach Grupy Eesti Energia wyniosła 9,4 TWh, a zysk netto 100,8 mln euro.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.