Orsted wyprodukuje zielony wodór jeszcze w 2021 r.

Orsted wyprodukuje zielony wodór jeszcze w 2021 r.
Orsted

Ostatnio w branży odnawialnych źródeł energii pojawia się coraz więcej informacji o projektach związanych z produkcją wodoru z wykorzystaniem nadwyżek energii odnawialnej. Pionierem w tym obszarze jest duński koncern energetyczny Orsted, który zdecydował, że produkcję zielonego wodoru z wykorzystaniem energii wytworzonej przez turbiny wiatrowe rozpocznie jeszcze w tym roku.

Orsted podjął finalną decyzję inwestycyjną w projekcie H2RES realizowanym w Kopenhadze, gdzie jeszcze w 2021 r. rozpocznie się produkcja wodoru w elektrolizerze zasilanym energią elektryczną pochodzącą z elektrowni wiatrowych.

Duńczycy podkreślają w komunikacie, że tym samym rozpoczynają nową erę w rozwoju odnawialnych źródeł energii.

REKLAMA

– Postrzegamy zielony wodór i inne zrównoważone paliwa jako kamienie węgielne w drodze do celu zerowych emisji netto do roku 2050, a projekt H2RES będzie lekcją tego, jak zamienić ambitne, europejskie cele w zakresie zielonego wodoru w przemysłowy sukces. Jeśli stworzone zostaną odpowiednie ramy prawne, które zachęcą do odejścia od paliw kopalnych, odnawialny wodór może zdekarbonizować transport i ciężki przemysł, co będzie równoznaczne ze stworzeniem świata, który jest zasilany w całości zieloną energią – komentuje Martin Neubert, CEO Orsted Offshore.

Orsted podkreśla, że do produkcji wodoru odpowiednie wydają się zwłaszcza morskie farmy wiatrowe. Projekt H2RES ma pokazać, jak optymalnie skonfigurować proces elektrolizy z generacją z morskich wiatraków.

REKLAMA

Elektrolizer, który zostanie wykorzystany w pilotażu, będzie mieć moc 2 MW i ma wytwarzać codziennie około tonę wodoru, który będzie wykorzystywany do zasilenia pojazdów poruszających się w regionie Kopenhagi.

Urządzenie będzie zasilane energią z dwóch przybrzeżnych elektrowni wiatrowych o mocy po 3,6 MW, które znajdują się w pobliżu elektrociepłowni zlokalizowane w kopenhaskiej dzielnicy Avedore.

W projekt H2RES zaangażowanych jest jeszcze kilka firm – w tym norweski producent elektrolizerów NEL Hydrogen.

W ciągu ostatnich 18 miesięcy Orsted włączył się w realizację siedmiu projektów związanych z czystym wodorem, które są realizowane z partnerami z Danii, Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii.

redakcja @gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.