Solorz zainwestuje 500 mln zł w zieloną energię w Rybniku

Solorz zainwestuje 500 mln zł w zieloną energię w Rybniku
Zygmunt Solorz

Dzięki inicjatywie grupy energetycznej ZE PAK, która jest kontrolowana przez Zygmunta Solorza, w Rybniku powstanie Centrum Zielonej Energii Subregionu Zachodniego, w którym w procesie termicznej obróbki odpadów będzie wytwarzana energia elektryczna, ciepło, a także wodór.

Miasto Rybnik podpisało list intencyjny z przedstawicielami grupy energetycznej ZE PAK, którego głównym akcjonariuszem i Przewodniczącym Rady Nadzorczej jest Zygmunt Solorz.

Współpraca ZE PAK i władz Rybnika ma zaowocować budową Centrum Zielonej Energii Subregionu Zachodniego, w którym wykorzystana zostanie technologia termicznego przekształcania odpadów.

REKLAMA

– Moja Grupa, w tym ZE PAK, realizuje bardzo ambitny plan transformacji w kierunku zielonej energii i zielonego wodoru. Inwestycja w Rybniku w termiczne przekształcanie odpadów doskonale wpisuje się w ten plan. Cieszymy się, że Rybnik jest bardzo aktywny w realizacji idei czystej Polski, podejmuje konkretne działania w tym kierunku i jest jednym z liderów zielonej transformacji – mówi Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz i przewodniczący rady nadzorczej ZE PAK. 

Centrum Zielonej Energii ma powstać w Rybniku w kwartale między ulicami: Tkoczów, Świerklańską a Drogą Regionalną. W planach jest powstanie sortowni i kompostowni, instalacji do przetwarzania odpadów biodegradowalnych, wielkogabarytowych, budowlanych i sortowni.

Główną inwestycją ma być budowa instalacji termicznego przekształcania odpadów, która w sposób bezpieczny dla środowiska zagospodaruje odpady, co w efekcie zapewni produkcję ciepła, energii elektrycznej i wodoru. 

Rybnik wytwarza rocznie ok. 60 tys. ton odpadów, a Subregion Zachodni ponad 270 tys. ton/rok.

Jak mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika, inwestycja ZE PAK ma zagwarantować mieszkańcom stabilizację cen za odbiór odpadów i stabilizację samego procesu odbioru odpadów. Częściowo inwestycja pozwoli na zabezpieczenie miasta w ciepło, a wodór wykorzystywany będzie do zasilania miejskich autobusów.

REKLAMA

– Mamy wspólne cele, miastu zależy na świadczeniu usług komunalnych na wysokim poziomie przy jednoczesnym ograniczeniu wpływu zanieczyszczeń na środowisko naturalne – komentuje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

– Moim celem jest stworzenie własnego, miejskiego systemu gospodarowania odpadami w systemie obiegu zamkniętego. Natomiast spółce zależy na realizacji projektów proekologicznych w efekcie, których można wytwarzać ciepło, energię elektryczną i wodór, stąd dziś podpisanie wspólnego listu intencyjnego, który potwierdza nasze plany i założenia. Jestem pełen optymizmu dla realizacji tego projektu – mówi prezydent Rybnika.

Jak wskazuje ZE PAK, w Polsce wytwarzamy rocznie ok. 4,5 miliona ton odpadów wysokokalorycznych, których nie można składować i powinno się je spalić. Choć w naszym kraju funkcjonuje 9 spalarni, a budują się 4 kolejne, to powinno powstać jeszcze ok. 15 nowych.

– Spalarnie projektowane i budowane są w oparciu o założenia, że ma być bezpiecznie, czysto, stabilnie cenowo i bilans korzyści będzie większy od kosztów – komentuje Wojciech Muś, prezes miejskiej spółki Hossa Sp. z o.o. prowadzącej działalność związaną m.in. z gospodarką odpadami.

– Czysto, to znaczy, że dostawy realizowane są szczelnymi pojazdami, rozładunek odbywa się wewnątrz obiektu przy zamkniętych śluzach, a wewnątrz panuje niewielkie podciśnienie uniemożliwiające wydostanie się zapachów na zewnątrz, budynek i teren całego zakładu opuszczają pojazdy po sprawdzeniu stanu czystości. Bezpiecznie, ponieważ spalanie odbywa się w piecu rusztowym, a cały proces dostaw, załadunku, spalania i odbioru popiołów prowadzony jest wewnątrz szczelnego budynku, spaliny poddawane są oczyszczaniu w układach filtracji i oczyszczania spalin, a normy emisyjne wynikające z rozporządzeń są najbardziej restrykcyjne dla spalarni. Emisja objęta jest ciągłym monitoringiem 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu – wyjaśnia Wojciech Muś.

Koncepcja Centrum Zielonej Energii w Rybniku wraz z szacunkowym kosztorysem i harmonogramem działań ma być gotowa w czerwcu br.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.