W Polsce rusza produkcja ropy ze słomy

W Polsce rusza produkcja ropy ze słomy
foto: Aunt Owee, flickr cc-by-2.0

Pierwsza na świecie instalacja do produkcji oleju napędowego ze słomy powstaje w Leśmierzu pod {więcej}Ozorkowem. 

W instalacji zostanie wykorzystana technologia KDV, czyli tzw. katalityczna depolimeryzacja wykorzystująca do produkcji paliw odpady zawierające węglowodory. 

REKLAMA

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, podobne instalacje działają już w niemieckim Eppendorfie, kanadyjskim Barrie, hiszpańskiej Bodilli i meksykańskim Monterrey, jednak to w Polsce powstanie pierwsza na świecie instalacja wykorzystująca drugą generację technologii KDV, którą cechuje mniejsza awaryjność i większa wydajność produkcji i dzięki której z trzech i pół tony słomy będzie można wyprodukować tysiąc litrów oleju napędowego. 

REKLAMA

Instalację wykorzystującą proces KDV za 40 mln zł z wykorzystaniem funduszy unijnych pod Ozorkowem buduje firma Ekotrend. Zdaniem inwestora koszt produkcji litra ropy wyniesie 3 zł wliczając akcyzę. Inwestycja ma zostać uruchomiona pod koniec maja i zdaniem pomysłodawców projektu zwróci się po półtora roku. 

 – Paliwo powstające w takim procesie ma też o wiele wyższą jakość. To, co tankujemy do baków, to ropa o czystości 97-98 procent. Nasza będzie miała 99,5 procent. Tankując ją do samochodu, ograniczylibyśmy zużycie paliwa o jedną piątą. Na razie nie mamy planów wprowadzania jej na rynek jako odrębnego produktu. Z uwagi na swoje właściwości może natomiast służyć jako ulepszacz do klasycznego paliwa. Poza tym instalacja, którą budujemy, jest w stanie wyprodukować około ośmiu milionów litrów rocznie, a to wbrew pozorom niewiele – „Gazeta” cytuje Roberta Kopaczela, prezesa spółki Ekotrend. 
gramwzielone.pl