Fortum ma nowy sposób na wykorzystanie biomasy

Fortum ma nowy sposób na wykorzystanie biomasy
Fot. Fortum

Do tej pory biomasa traktowana była głównie jako jedno z paliw alternatywnych wykorzystywanych w elektrowniach i elektrociepłowniach. Finowie znaleźli nowe rozwiązanie. Fiński koncern energetyczny poinformował o opracowaniu technologii, która ma pozwolić na efektywniejsze wykorzystanie biomasy. Na jej rozwój Fortum ma przeznaczyć w ciągu najbliższych dwóch lat 14 mln euro.

Fortum opracowało technologię nazywaną Bio2X, dzięki której ze ścinków drzewnych i słomy można produkować bio-olej, tekstylia i tak zwane bio-tworzywa sztuczne. Dopiero te składniki, których nie udaje się odzyskać, przerabiane są na biomasę służącą do produkcji energii. 

Koncern energetyczny zapewnia, że podobnie jak w przypadku gospodarki o obiegu zamkniętym, gdzie dąży się do maksymalnego wykorzystania odpadów, także w tym przypadku chce oddzielać z biomasy wszelkie użyteczne frakcje.

REKLAMA

– Jesteśmy przekonani, że w ten sposób przyczynimy się do zmniejszenia szkodliwych emisji, zużycia wody w przemyśle wytwórczym i zmniejszymy jego negatywny wpływ na środowisko. Program Bio2X to także nowe możliwości biznesowe dla rolników w najbiedniejszych krajach – podkreśla Jacek Ławrecki z Fortum.

Pierwszym efektem badań Fortum nad zwiększeniem łańcucha wartości biomasy było stworzenie bio-oleju. Produkowany w należącej do spółki rafinerii w Joensuu bio-olej Otso jest zamiennikiem ciężkiego oleju opałowego, którego spalanie ma oznaczać o prawie 90 procent mniejsze emisje CO2 w porównaniu do paliw kopalnych.

REKLAMA

Fortum zapewnia ponadto, że dzięki programowi Bio2X niedługo będzie mógł wprowadzić kolejne produkty wytwarzane z biomasy, które posłużą między innymi do produkcji tekstyliów i bio-tworzyw sztucznych.

– Projekt Bio2x może mieć też bezpośredni wpływ na jakość powietrza. Tak dzieje się na przykład w Indiach gdzie wykorzystujemy tą technologię do produkcji biomasy ze słomy – dodaje Ławrecki.

Stolica Indii, Delhi, to jedno z tych miast, w których smog utrudnia codzienne funkcjonowanie mieszkańców. W niektórych miesiącach w roku obecność szkodliwych pyłów w atmosferze przekracza tam dopuszczalne normy nawet 14-krotnie. Za taki stan rzeczy w dużej mierze odpowiada wypalanie ściernisk na polach ryżowych przez okolicznych rolników. Słoma ryżowa jest dla nich bezużyteczna, stąd po żniwach jej pozostałości są wypalane. Przez wiele lat tego problemu nie udawało się rozwiązać.

Pilotażowy program Fortum Bio2X ma umożliwić wykorzystanie tej słomy nie tylko do produkcji biomasy, ale także tekstyliów i bio-tworzyw sztucznych, co ma być dodatkowym źródeł dochodów dla rolników. Dzięki temu materiał, który do tej pory był bezużyteczny, a jego wypalanie prowadziło do wzrostu zanieczyszczenia, ma być wykorzystany z korzyścią nie tylko dla rolników, jako jego producentów, ale także z korzyścią dla środowiska.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.