Na Lubelszczyźnie powstaje kolejna biogazownia rolnicza

Na Lubelszczyźnie powstaje kolejna biogazownia rolnicza
Grossenhayn, wikimedia cc-by-3.0

{więcej}Spółka Wikana S.A. buduje biogazownię rolniczą w położonych na Lubelszczyźnie Werbkowicach. Po ukończeniu, będzie to już druga biogazownia zrealizowana przez tą firmę na terenie województwa lubelskiego. 

Moc biogazowni w Werbkowicach wyniesie 1 MW, a koszt projektu szacuje się na kilkanaście milionów złotych. Inwestor posiada już prawmomcne pozwolenie budowlane, a planowany termin ukończenia budowy to III kwartał przyszłego roku. Z energii cieplnej produkowanej w biogazowni korzystać mają mieszkańcy Werbkowic, natomiast energia elektryczna będzie trafiać do lokalnej sieci energetycznej.

REKLAMA

Na działalności biogazowni skorzystają lokalni rolnicy, którzy na podstawie umów zapewnią sobie wieloletni zbyt na produkowane przez siebie surowce, a w zamian otrzymają tani nawóz będący pozostałością po produkcji biogazu. Biogaz w instalacji w Werbkowicach będzie generowany w dwóch zbiornikach fermentacyjnych i jednym pofermentacyjnym. Substaratem wykotrzystywanym do produkcji biogazu ma być przede wszystkim kiszonka z kukurydzy oraz wysłodki z buraka cukrowego pozyskiwane od Krajowej Spółki Cukrowej. 

REKLAMA

Biogazownia w Werbkowicach będzie drugą tego typu inwestycją firmy Wikana. Pierwsza biogazownia uruchomiona przez Wikanę jest zlokalizowana w Piaskach koło Lublina. Firma zapowiada realizację kolejnych inwestycji w obszarze OZE – w tym budowę farmy fotowoltaicznej. 
gramwzielone.pl