
PGB zbuduje biogazownię rolniczą za 14,85 mln zł
Spółka MDI Energia SA poinformowała o zdobyciu kolejnego kontraktu na budowę biogazowni rolniczej dla Polskiej Grupy Biogazowej.
Spółka MDI Energia SA poinformowała o zdobyciu kolejnego kontraktu na budowę biogazowni rolniczej dla Polskiej Grupy Biogazowej.
Z inicjatywy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu uruchomiono biogazownię rolniczą, której sprawność ma być znacznie wyższa nie tylko od sprawności innych technologii odnawialnych źródeł energii, ale także od wybudowanych dotąd biogazowni rolniczych.
Ponad 14 mln zł preferencyjnej pożyczki ze środków NFOŚiGW pozwoli na wybudowanie nowej kotłowni miejskiej na biomasę w Bornem Sulinowie w województwie zachodniopomorskim. Pożyczka pochodzi z uruchomionego niedawno przez Fundusz programu „Ciepłownictwo powiatowe”.
Orlen podpisał umowę na zakup licencji i projektu bazowego dla instalacji do produkcji bioetanolu drugiej generacji. Cel to sprostanie unijnym wymogom w zakresie stosowania paliw odnawialnych i biokomponentów w transporcie.
Urząd Regulacji Energetyki ogłosił pierwszy nabór na tzw. premię kogeneracyjna indywidualną, stanowiącą element nowego systemu wsparcia dla wytwórców energii w wysokosprawnej kogeneracji.
Miejskie ciepłownie szukają alternatywy dla węgla i często wybierają kotły na biomasę. Jej ceny już wzrosły, a popyt na biomasę agro jest większy niż podaż. Ale rolnicy już raz na uprawie roślin energetycznych boleśnie się sparzyli.
Mimo zapowiadanego przez rząd postawienia na biogazownie rolnicze i mimo przygotowania dla nich bardziej preferencyjnych warunków sprzedaży energii niż choćby w przypadku fotowoltaiki i wiatraków, nowych biogazowni, uruchomionych w ostatnich latach, jest relatywnie niewiele...
Wczoraj opublikowano rozporządzenia z kluczowymi parametrami dotyczącymi nowego mechanizmu wsparcia produkcji energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji. Poznaliśmy m.in. ceny referencyjne i stawki premii. Koszty wsparcia kogeneracji poniosą odbiorcy energii w postaci doliczonej do rachunku opłaty kogeneracyjnej...
Firma specjalizująca się w budowie odnawialnych źródeł energii zdobyła kolejny kontrakt. Tym razem chodzi o biogazownię, dla której inwestor zapewnił gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym.
Uchwalona przez Senat nowelizacja ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych zawiera regulacje umożliwiające rozwój technologii współuwodornienia i wykorzystania biometanu...
Zmiana ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych pomoże koncernom paliwowym wywiązać się z obowiązku stosowania odnawialnej energii w transporcie. Dopuszcza stosowanie nowych rodzajów biopaliw. Zmiany mają wejść w życie w przyszłym roku.
Uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych zawiera regulacje umożliwiające zaliczenie produktów tzw. współuwodornienia do realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego...
W Europie działa pół tysiąca instalacji produkujących biometan, w Polsce – żadna. Jesteśmy mocno spóźnieni w wykorzystaniu tego paliwa w transporcie, brakuje przepisów i odpowiedniej infrastruktury. Czy nowe prawo będzie w stanie to zmienić?
Mimo, że po wygranych wyborach w 2015 r. politycy PiS i przedstawiciele nowo utworzonego Ministerstwa Energii zapewniali, że w zakresie OZE będą chcieli postawić przede wszystkim na biogazownie rolnicze, po kilku latach od tych zapowiedzi trudno mówić o boomie inwestycyjnym w biogazie...
Ikea Industry Stalowa Wola zrealizowała kolejną inwestycję umożliwiającą wykorzystywanie powstałej w tartaku biomasy do produkcji zielonej energii. Niebawem zakład ma uruchomić własną kogeneracyjną elektrociepłownię, która będzie dostarczać 1/4 energii elektrycznej potrzebnej w produkcji.