Pierwsza w Polsce modernizacja energetyczna w formule PPP. Jakie efekty?

Pierwsza w Polsce modernizacja energetyczna w formule PPP. Jakie efekty?
Thierry Deschaux, dyrektor generalny Dalkii Polska

Po roku eksploatacji budynków po przeprowadzonej modernizacji energetycznej osiedla „Juliusz” w Sosnowcu, główny wykonawca, Dalkia Polska, wypełnił kontraktową gwarancję obniżki zużycia energii. W pierwszym okresie rozliczeniowym zużycie energii spadło trzykrotnie, co przekłada się na 39-procentowe oszczędności dla mieszkańców.

Projekt zrealizowany w Sosnowcu to pierwsza w Polsce energomodernizacja mieszkaniowa w formule PPP, gdzie Dalkia, jako partner prywatny i dostawca energii, udzieliła kontraktowej gwarancji utrzymania niskiego poziomu jej zużycia.

W ramach projektu energomodernizacji osiedla „Juliusz” w Sosnowcu Dalkia zaprojektowała i wykonała przyłącza centralnej sieci ciepłowniczej do budynków, wewnętrzne instalacje centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej oraz zbudowała dwufunkcyjne węzły cieplne. Inwestycja objęła 22 budynki mieszczące 538 lokali mieszkalnych oraz żłobek.

REKLAMA

W budynkach zainstalowano autorski zintegrowany system IT automatycznego sterowania ciepłem. Jak tłumaczy Dalkia, jest to system predykcyjny, który uwzględnia – na podstawie prognozy pogody – inercję cieplną budynku i zapobiega jego przegrzewaniu lub wychłodzeniu optymalizując zużycie energii.

Energomodernizacja osiedla „Juliusz” jest elementem lokalnego programu rewitalizacji Sosnowca na lata 2016-2023, którego celem jest m.in. poprawa jakości powietrza, szczególnie na terenach pokopalnianych, gdzie zdecydowana większość budynków wciąż jest ogrzewana piecami węglowymi.

Rozwiązania zorientowane na walkę ze smogiem, jak np. wymiana źródła ciepła na bardziej ekologiczne, są wdrażane w Sosnowcu od kilku lat.

W przypadku energomodernizacji przeprowadzonej przez Dalkię na osiedlu Juliusz, już w pierwszym okresie rozliczeniowym tj. marzec 2018 r. – marzec 2019 r., zużycie energii spadło ponad trzykrotnie. W efekcie koszty ogrzewania i ciepłej wody użytkowej zmniejszyły się, dając 39 proc. oszczędności dla mieszkańców.

W skali roku miasto zakłada obniżkę emisji CO2 o 8 tys. ton i emisji pyłów o 81 ton, przy jednoczesnej optymalizacji kosztów oraz zwiększeniu komfortu i standardu życia mieszkańców.

Joanna Sekuła, dyrektor Miejskich Zakładów Zasobów Lokalowych w Sosnowcu, podkreśla, że nakłady na energomodernizację stały się znaczącym kosztem w fazie budowy, ale już od fazy eksploatacji, czyli operowania instalacją i zarządzania energią, pojawiły się oszczędności wynikające z kosztów zaniechanych takich jak brak konieczności czyszczenia przewodów dymowych, naprawy kominów, budowy i remontów pieców. Pojawił się też realny wzrost przychodów wynikający ze wzrostu stawek czynszu najmu.

REKLAMA

Bezcenna jest świadomość, że mieszkańcy doceniają ogromny postęp w standardzie zamieszkiwania i obecnie mieszkania w dzielnicy Juliusz są wybierane w pierwszej kolejności – zapewnia dyrektor Miejskich Zakładów Zasobów Lokalowych w Sosnowcu.

Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca., ocenia, że dzięki energomodernizacji osiedla Juliusz miasto zyskało podwójnie. Po pierwsze znaczący spadek emisji pyłów do atmosfery przyczynił się do poprawy jakości powietrza w Sosnowcu. Po drugie, oszczędności, które wyniknęły z przeprowadzonej modernizacji, znacznie poprawiły komfort życia, a co za tym idzie, zadowolenie mieszkańców osiedla.

Realizacja tego projektu ma również ogromny wpływ na poprawę wizerunku naszego miasta. Obecnie Sosnowiec jest wymieniany wśród najbardziej innowacyjnych miast w obszarze efektywności energetycznej i walki ze smogiem. Mam nadzieję, że będziemy realizowali tego typu przedsięwzięcia na innych osiedlach w naszym mieście – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. 

Dalkia podkreśla, że odpowiednie zarządzanie zużyciem energii może jednak znacznie ograniczyć koszty utrzymania komfortu cieplnego w budynkach. 

Dalkia jako partner prywatny przedsięwzięcia udzieliła kontraktowej gwarancji utrzymania niskiego zużycia energii. Nasze autorskie rozwiązania IT wdrożone w Sosnowcu na bieżąco monitorują i dostosowują zużycie energii do bieżących potrzeb budynków, co przekłada się na wymierne oszczędności dla mieszkańców – mówi Thierry Deschaux, dyrektor generalny Dalkii Polska.

W ubiegłym roku Dalkia nawiązała współpracę w zakresie efektywności energetycznej z dwoma lokalnymi partnerami.

Współpraca z Gdynią ma na celu poprawę efektywności energetycznej budynków miejskich poprzez ograniczanie zużycia energii końcowej: cieplnej, chłodu i elektrycznej z z wykorzystaniem autorskiego systemu invisoLite.

Natomiast partnerstwo z miejską spółką Beskid Żywiec Sp. z o.o. zakada rozwój zintegrowanych projektów w obszarach efektywności energetycznej, likwidacji niskiej emisji i samowystarczalności energetycznej w mieście Żywiec.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.