Do 2030 r. Niemcy zamontują 6 mln pomp ciepła

Do 2030 r. Niemcy zamontują 6 mln pomp ciepła
Atum

Najmocniejszą odpowiedź na unijny program „REPowerEU”, zakładający m.in. dwukrotne zwiększenie rocznej sprzedaży pomp ciepła w ciągu najbliższych pięciu lat, przedstawiły Niemcy. Planują one całkiem odejść od rosyjskiego gazu, w tym celu m.in. montując do 2030 roku 5-6 mln pomp ciepła.

W komunikacie Komisji Europejskiej „REPowerEU” z marca br. przedstawiono szereg działań dotyczących rezygnacji z paliw kopalnych w tym spalania gazu ziemnego. Komunikat REPowerEU oznacza dla indywidualnych konsumentów zapowiedź przyspieszenia bezpośredniej elektryfikacji za pomocą szerszego stosowania paneli fotowoltaicznych, elektrycznych pomp ciepła, magazynów energii i elektromobilności.

W dokumencie tym zaproponowano znaczące zwiększenie poziomu ambicji w zakresie sprzedaży i montażu pomp ciepła w Europie, informując o potrzebie dwukrotnego zwiększenia rocznej sprzedaży pomp ciepła w ciągu najbliższych pięciu lat. Jak do tej pory najszybszą i najmocniejszą odpowiedź w obszarze ogrzewania budynków i odejścia od rosyjskiego gazu przedstawił rząd Niemiec – planując montaż 5-6 mln pomp ciepła do 2030 r.

REKLAMA

Zostało to już zapowiedziane w umowie koalicyjnej z grudnia 2021 r. Realizacja tego planu ma nastąpić w wyniku wprowadzenia wymogu 65% udziału OZE w przekazywanym cieple zarówno w nowych jak i modernizowanych budynkach w których następuje wymiana źródła ciepła i to już w 2025 r.

Byłoby to szybką realizacją propozycji nowej Dyrektywy EPBD w zakresie stosowania tzw. zeroemisyjnych budynków z zeroemisyjnymi źródłami ciepła (takimi, w których źródło ciepła nie powoduje emisji CO2 w samym budynku, a współczynnik nakładu energii pierwotnej jest mniejszy od 65 kWh/m2rok).

W odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę w Niemczech obecnie rozważane jest również wprowadzenie zakazu montażu kotłów gazowych w nowych budynkach w 2023 r. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w kwietniu 2022 r.

Według najnowszych danych w 2021 r. w Niemczech udział pomp ciepła w nowych budynkach mieszkalnych stanowił 60 proc., a w przypadku kotłów gazowych 24 proc. Warto dodać, że jeszcze w 2021 r. w ramach programu BAFA rząd niemiecki dofinansował wymianę kotłów olejowych na kotły gazowe z kolektorami słonecznymi.

REKLAMA

Ważną informacją jest fakt, że zużycie gazu ziemnego w budynkach mieszkalnych w Niemczech jest obecnie 2,5 razy większe niż zużycie gazu na potrzeby produkcji energii elektrycznej. Jak twierdzi Robert Habeck, minister gospodarki i ochrony klimatu Niemiec – do połowy 2024 r., możliwe będzie uniezależnienie się Niemiec od rosyjskiego gazu. Warunkiem wstępnym jest silna ekspansja odnawialnych źródeł energii, konsekwentna redukcja zużycia energii, dywersyfikacja dostawców i wykorzystanie wodoru: – Każdy wysiłek, każda zaoszczędzona kilowatogodzina pomaga w przemianie energetycznej gospodarki i szkodzi Putinowi – mówi Habeck.

Planowane działania w zakresie elektryfikacji ogrzewania za pomocą elektrycznych pomp ciepła wiążą się z realizacją planu unijnej strategii integracji sektorów energetycznych (sector coupling), znacznego zwiększenia udziału OZE w produkcji energii elektrycznej do poziomu około 80% w 2030 r., a w 2035 r. do poziomu bliskiego 100% i to przy wyraźnym wzroście produkcji energii elektrycznej. Oznacza to, że w przypadku stosowania transportu elektrycznego czy też elektrycznych pomp ciepła, ślad węglowy w zakresie eksploatacji tych urządzeń będzie wręcz marginalny.

Jak twierdzi Paweł Lachman, prezes PORT PC, już obecnie w Europie emisja CO2 ze sprężarkowej pompy ciepła jest 3-4-krotnie niższa niż z gazu ziemnego, a zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu w 2030 r. ta proporcja zwiększy się ok. 10-12 razy.

To, co zapowiada, i jestem przekonany, że zrealizuje niemiecki rząd, będzie miało kluczowy wpływ na znaczące przyśpieszenie transformacji w zakresie powszechnego zastosowania pomp ciepła we wszystkich krajach europejskich – twierdzi Lachman. Obecnie niemieckie firmy produkują ponad 60% urządzeń grzewczych sprzedawanych w Europie i są to głównie kotły gazowe.

Wspomniane kwestie będą również tematami kolejnego X Kongresu PORT PC, który odbędzie się 2 czerwca 2022 r. w Krakowie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.