Branża pomp ciepła potrzebuje unijnego akceleratora tej technologii

Branża pomp ciepła potrzebuje unijnego akceleratora tej technologii
EPHA

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła i przedstawiciele Komisji Europejskiej zapraszają na seminarium „Produkcja pomp ciepła i urządzeń OZE w Polsce – szanse i zagrożenia w świetle REPowerEU”, które odbędą się 25 października 2022 r. Wydarzenie jest realizowane w formule on-line. Jednym z tematów seminarium skierowanego do polskich producentów urządzeń grzewczych będzie uruchomienie akceleratora pomp ciepła.  

Jak informuje Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), plan Komisji Europejskiej REPowerEU, będący odpowiedzią Unii Europejskiej na wojnę zainicjowaną przez Rosję na  Ukrainie, wyznacza branży pomp ciepła niezwykle ambitne cele. Ich realizacja ma pomóc uwolnić państwa Wspólnoty od zależności energetycznej od Rosji, w tym dostaw gazu ziemnego. Jednym z zasadniczych założeń planu jest podwajanie liczby nowo podłączanych pomp ciepła w kolejnych latach.

Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) szacuje, że doprowadziłoby to do zwiększenia liczby zainstalowanych pomp ciepła o 20 mln do 2026 r. i o 60 mln do 2030 r., w porównaniu z około 17 mln już funkcjonujących urządzeń (stan na 2021 r.).

REKLAMA

Potrzebne kompleksowe podejście

Komisja Europejska w swoich planach odnosi się także do innych działań służących upowszechnieniu technologii pomp ciepła. Obejmują one m.in. zwiększenie produkcji urządzeń i innych komponentów instalacji z pompami ciepła.

Plany te zakładają również ułatwienie dostępu do dofinansowań oraz edukację i szkolenia w zakresie wielu umiejętności, począwszy od projektantów instalacji aż po wykonawców i serwisantów.

Komisja proponuje również zaostrzenie wymogów związanych z efektywnością energetyczną budynków i urządzeń grzewczych, co m.in. powinno doprowadzić do zaprzestania montażu „autonomicznych” kotłów i urządzeń na paliwa kopalne do 2029 r. – Niestety, w REPowerEU nie zostało określone, jak w kompleksowy sposób połączyć te wszystkie działania – twierdzą przedstawiciele PORT PC. 

Aby wesprzeć branżę w realizacji celów wskazanych w REPowerEU, EHPA, reprezentująca europejski sektor pomp ciepła, zaprasza partnerów i zainteresowane grupy do współtworzenia planu działania ‒ „Akceleratora pomp ciepła” #Prawodociepła. Do współpracy zaprasza również przedstawicieli sektora fotowoltaiki.

Cele akceleratora #Prawodociepła

Organizacje związane z branżą pomp ciepła, takie jak EHPA i PORT PC, proponują, aby w unijnym akceleratorze pomp ciepła skupić się na pięciu kluczowych celach, które sformułowano następująco:

REKLAMA

  • Stworzenie zaufania do długoterminowych ambicji dotyczących pomp ciepła ‒ wyraźne zaznaczenie na poziomie UE i rządów krajowych, że są one kluczową technologią dla Europy neutralnej klimatycznie;
  • Uczynienie z czystego ogrzewania najbardziej atrakcyjnego finansowo wyboru ‒ rządy powinny zaprzestać dotowania kotłów na paliwa kopalne i pomóc każdemu w uzyskaniu dostępu do pomp ciepła;
  • Zapewnienie, że polityka pomaga, a nie przeszkadza rynkowi ‒ przepisy UE nie powinny zakłócać rozwoju technologii, ale go przyspieszać poprzez zwiększenie ambicji w zakresie klimatu i energii;
  • Zwiększanie umiejętności w zakresie transformacji energetycznej ‒ należy wprowadzić programy szkoleniowe, aby zapewnić wystarczającą liczbę pracowników dla każdej części procesu wdrażania pomp ciepła, od produkcji po instalację urządzeń;
  • Wspieranie badań i rozwoju ‒ aby umożliwić sektorowi zapewnienie opłacalnego i skutecznego rozwiązania dla każdego rodzaju budynku, klimatu, przemysłu i potrzeb.

Seminarium o pompach ciepła

Między innymi tematowi akceleratora pomp ciepła poświęcone będą wspólne seminarium PORT PC i przedstawicieli Komisji Europejskiej „Produkcja pomp ciepła i urządzeń OZE w Polsce – szanse i zagrożenia w świetle REPowerEU”, które odbędą się 25 października 2022 r. Wydarzenie jest realizowane w formule on-line.

W trakcie spotkania przedstawione zostaną istotne propozycje REPowerEU dotyczące bezemisyjnych urządzeń grzewczych, jak również aktualna sytuacja w Europie i Polsce w zakresie możliwości przyspieszenia produkcji urządzeń OZE, ze szczególnym uwzględnieniem pomp ciepła.

Będzie można poznać odpowiedź producentów urządzeń grzewczych w UE w tej kwestii, w tym propozycje stworzenia akceleratora pomp ciepła. Zostaną również przedstawione zasady nowego programu wsparcia badań i rozwoju dla pomp ciepła realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w Polsce.

Podsumowaniem seminarium będzie debata z udziałem przedstawicieli KE, Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz branży, poświęcona przede wszystkim perspektywom produkcji pomp ciepła i urządzeń OZE w Polsce.

Termin seminarium: 25 października 2022 r., godz. 10:00-13:00

Formuła spotkania: on-line, przy wykorzystaniu platformy ClickMeeting

Więcej informacji>>

Rejestracja>> 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.