Tyle wniosków o dotacje na pompy ciepła wpłynęło w programie Czyste Powietrze

Tyle wniosków o dotacje na pompy ciepła wpłynęło w programie Czyste Powietrze
źródło: PORT PC

We wnioskach dotyczących wymiany źródła ciepła składanych w programie dotacji Czyste Powietrze wciąż prym wiodą pompy ciepła, jednak wzrost zainteresowania tą formą ogrzewania nie jest tak duży jak w pierwszym półroczu 2022 roku. We wrześniu wnioski o dofinasowanie do zakupu pomp ciepła stanowiły 62 proc. aplikacji. Stopień zainteresowania pompami ciepła różni się w zależności od województwa.

Celem programu Czyste Powietrze od czasu jego uruchomienia – we wrześniu 2018 roku – jest wyraźna poprawa jakości powietrza w Polsce. Drogą do osiągnięcia tego celu ma być masowa (obejmująca 3 mln gospodarstw domowych) wymiana nieefektywnych kotłów na paliwa stałe na nowocześniejsze, nisko- i zeroemisyjne źródła ciepła, wraz z gruntownym ocieplaniem jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Przypomnijmy, że jeszcze w styczniu na pompy ciepła do wojewódzkich funduszy zostało złożonych około 3500 wniosków, w lutym było ich 3600, a w marcu już 5100.

REKLAMA

Boom na pompy od kwietnia

Zaskakująco dobry wynik pompy ciepła odnotowały w kwietniu, czyli jeszcze podczas trwania poprzedniej edycji programu Czyste Powietrze. Na dofinansowanie ich zakupu i instalacji złożono niemal dwa razy więcej wniosków niż na kotły gazowe.

W kolejnych miesiącach było już tylko lepiej – statystyki opublikowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska pokazały, że w maju 7683 aplikacji (55 proc.) dotyczyło pomp ciepła, a 3221 (23 proc.) – kotłów gazowych.

Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszyły się kotły na biomasę. W przypadku tego źródła ciepła złożono 2339 wniosków. 239 wniosków dotyczyło systemów ogrzewania elektrycznego, a najmniejszą popularność odnotowały dotacje na węzły cieplne (22 wnioski) i kotły olejowe (5 wniosków).

W czerwcu na montaż pomp ciepła decydowało się 60 proc. wnioskodawców.

źródło: PORT PC

REKLAMA

Koniec zainteresowania pompami?

Wielu ekspertów prognozowało, że kolejna odsłona programu Czyste Powietrze, czyli Czyste Powietrze+, dzięki której od lipca na wymianę kopciucha oraz termomodernizację domu jednorodzinnego beneficjenci mogą dostać dofinansowanie wyższe nawet o 10 tys. zł, przyniesie jeszcze większe zainteresowanie tą formą ogrzewania. Tak się jednak nie stało.

Wzrost dotacji (w przypadku osób o niskich dochodach maksymalna dotacja może obecnie wynieść nawet 79 tys. zł) nie przyniósł większych zmian, a słupki wskazujące na dynamicznie zmieniającą się strukturę wniosków o wymianę źródeł ciepła w Czystym Powietrzu praktycznie się zatrzymały.

W sierpniu udział wniosków na pompy ciepła wśród wszystkich aplikacji wynosił około 61 proc. We wrześniu było tylko zaledwie o 1 proc. więcej.

Podkarpacie wybiera pompy ciepła

Co ciekawe, nie wszędzie wzrost udziału pomp ciepła we wnioskach na wymianę źródła ciepła utrzymuje się na tym samym poziomie. Okazuje się, że mieszkańcy województwa podkarparckiego znacznie chętniej zaczęli myśleć o wymianie kopciucha na pompę ciepła niż mieszkańcy innych regionów kraju.

W sierpniu udział pomp ciepła we wnioskach składanych na Podkarpaciu wyniósł 39 proc., we wrześniu było to już 48 proc., czyli o blisko 1/10 więcej.

Największe zainteresowanie pompami ciepła wykazują wciąż mieszkańcy Dolnego Śląska (we wrześniu wynosiło ono 78 proc.) oraz województwa kujawsko-pomorskiego (77 proc.)

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.