Kraków: wymiana starych pieców węglowych na nowe piece węglowe

Kraków: wymiana starych pieców węglowych na nowe piece węglowe
Pawel Pacholec, flickr cc

Małopolski Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wydał już 10 mln zł na wymianę na terenie Krakowa starych pieców węglowych na piece mniej szkodliwe dla środowiska. Od niedawna WFOŚiGW w Krakowie finansuje też inwestycje w nowe piece węglowe. 

Przedsięwzięcie finansowane przez WFOŚiGW w Krakowie to część Programu Ograniczania Niskiej Emisji (PONE) dla woj. małopolskiego.

Kraków to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, a stężenie szkodliwych pyłów w powietrzu przekracza tam dopuszczalne normy przez większą część roku. 

REKLAMA
REKLAMA

Głównym sprawcą tzw. niskiej emisji są przestarzałe domowe piece opalane węglem. Dlatego władze Krakowa zabrały się do realizacji programu mającego na celu ograniczenie emisji m.in. przez eliminację starych pieców węglowych, a w ciągu kilku lat chcą całkowicie wyeliminować możliwość montowania pieców na węgiel. 

W miejsce starych pieców węglowych montowane są nowsze, charakteryzujące się mniejszą emisyjnością kotły na alternatywne paliwa. Jak podaje wnp.pl, ostatnio WFOŚiGW wprowadził jednak zasadę, że z wykorzystaniem jego środków będzie można montować również nowe piece na węgiel. 

Dofinansowanie na inwestycje polegające na wymianie źródła ogrzewania mogą otrzymać mieszkańcy Krakowa, których domy nie mają szans na podłączenie do sieci ciepłowniczej. 

gramwzielone.pl