Blachodachówka – jedno z najpopularniejszych pokryć dachowych?

Blachodachówka – jedno z najpopularniejszych pokryć dachowych?
Fot. Unsplash - Ryunosuke Kikuno

Materiał, który będzie stanowił pokrycie dachowe, jest niezwykle istotnym elementem całego budynku. Podejmując taką decyzję, należy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Sprawdź, czy w Twoim przypadku również warto postawić na blaszany dach!

Pokrycie dachowe musi spełniać wiele wymogów. Dotyczą one nie tylko bezpieczeństwa, wytrzymałości i aspektów praktycznych, ale także walorów estetycznych. Uważa się, że wszystkie te cechy posiada blachodachówka – to rozwiązanie, które cieszy się niesłabnącą popularnością. Dlaczego jest to tak chętnie wybierany materiał?

Jakiej trwałości można spodziewać się po blaszanych dachach?

Jednym z aspektów, które są bardzo często poruszane w kontekście wyboru pokrycia dachowego, jest jego trwałość. Jednak trudno ją oceniać tylko na podstawie rodzaju użytego materiału. Dobrej jakości blacha trapezowa może być równie trwała, co pokrycia ceramiczne. Dlatego wybierając blachy na dachy, warto dokładnie sprawdzić, jaka jest specyfikacja danego materiału, a także dowiedzieć się, ile lat gwarancji na niego przysługuje. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele produktów, które bardzo różnią się jakością.

Blachodachówka – jakość w dobrej cenie?

Budowa lub remont dachu to zwykle dość duże inwestycje. Dlatego warto zainteresować się rozwiązaniami, które pozwalają zredukować koszty, a przy tym zachować wysoką jakość. Za takie rozwiązanie uważana jest blachodachówka. Ten rodzaj pokrycia dachowego jest zwykle atrakcyjniejszy finansowo, a przy tym spełnia swoją funkcję tak samo dobrze, jak droższe i bardziej skomplikowane w montażu materiały.

Blaszany dach – czy wymaga specjalnych przygotowań?

Jedną z istotniejszych zalet blachodachówki jest łatwość montażu. Należy jednak pamiętać, że konieczne jest odpowiednie przygotowanie dachu – chociaż jest ono zdecydowanie mniej skomplikowane, niż ma to miejsce w przypadku innych, cięższych pokryć dachowych.

Obawy części osób może wzbudzać fakt, iż blacha jest materiałem, który ma właściwości przewodzenia dźwięku, co może powodować przenikanie hałasu do wnętrza budynku. Jednak istnieją rozwiązania tego problemu – stosuje się np. dodatkowe warstwy wełny i specjalne maty, które mają właściwości wygłuszające.

Czy blacha pasuje do współczesnej architektury?

Wybierając materiał pokrycia dachowego, warto też zwrócić uwagę na aspekt estetyczny. Dach stanowi dużą, istotną część budynku, dlatego musi pasować do niego wizualnie. Blacha jest materiałem często spotykanym w nowoczesnych projektach budynków. Ze względu na trwałość i relatywnie niższą cenę cieszy się dużym powodzeniem wśród projektantów i architektów.

Ze względu na fakt, że na rynku dostępnych jest obecnie wiele rodzajów blachy trapezowej dostępnych w bardzo różnych wzorach i kolorach, możliwe jest dopasowanie takiego pokrycia dachowego do niemal każdego projektu. Podczas wyboru blachodachówki warto wziąć pod uwagę kolor elewacji, a także oprawę okien i drzwi. Ten element powinien dobrze komponować się także z ogrodzeniem i bramą posesji, a także innymi elementami małej architektury w otoczeniu budynku.

 

Blachotrapez – materiał sponsorowany