Energia cieplna dla Opola z fotowoltaiki i pomp ciepła

Energia cieplna dla Opola z fotowoltaiki i pomp ciepła
Fot. Energetyka Cieplna Opolszczyzny

Trwa budowa pilotażowej instalacji energetycznej w budynku przedszkola publicznego nr 33 w Opolu. Wykonawcą jest Energetyka Cieplna Opolszczyzny, która w porozumieniu z miastem Opole realizuje projekt mający na celu wskazanie optymalnego sposobu zaopatrzenia w ciepło budynków z zapotrzebowaniem na moc na poziomie do 20 KW, a znajdujących się poza zasięgiem systemu ciepłowniczego.

W budowanej instalacji wykorzystujemy kompilację układu fotowoltaicznego, pompy ciepła i kotła gazowego. Zależy nam na uzyskaniu optymalnych parametrów dostaw ciepła na potrzeby zarówno ogrzewania budynku, jak i dostawę ciepłej wody – mówi Paweł Krawczyk członek zarządu ds. operacyjnych ECO.

Układ fotowoltaiczny i kocioł gazowy zostały już zamontowane, w połowie tego miesiąca zamontowana zostanie pompa ciepła. Sterowniki i oprogramowanie instalacji to autorskie rozwiązanie inżynierów z ECO. Wyniki badań mają być znane wiosną przyszłego roku.

REKLAMA

Połączenie tych urządzeń ma wygenerować spore oszczędności. Energia, która nie zostanie wykorzystana na realizację potrzeb związanych z zaopatrzeniem w ciepło, zostanie wykorzystana do zasilania innych urządzeń korzystających z energii elektrycznej.

Koszty montażu i eksploatacji instalacji – ok. 25 tys. zł – ponosi Energetyka Cieplna Opolszczyzny.

REKLAMA

Jeśli rozwiązanie się sprawdzi, ECO deklaruje podjęcie dodatkowych działań związanych z pozyskaniem preferencyjnego finansowania instalacji dla przyszłych odbiorców ekologicznego ciepła.

Liczymy na to, że przeprowadzone badania pozwolą nam przygotować rozwiązanie techniczne pozwalające w 100-procentach zaspokoić autokonsumpcję małego budynku wraz ze wszystkimi jego instalacjami energetycznymi. Chcemy wykreować nowy, ekologiczny produkt, który zadowoli najbardziej wymagających klientów indywidualnych i pozwoli jego użytkownikom i ich sąsiadom cieszyć się czystym powietrzem – dodaje Paweł Krawczyk.

Inżynierowie z Energetyki Cieplnej Opolszczyzny oceniają, że o ile najbardziej ekologicznym rozwiązaniem w zakresie ogrzewania w miastach jest według nich ciepło systemowe, to z uwagi na zmieniające się trendy budownictwa mieszkaniowego taka instalacja może okazać się najlepszym rozwiązaniem dla domków jednorodzinnych i małych kamienic wielorodzinnych, do których nie sięga tradycyjna sieć ciepłownicza.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.