Jak z energooszczędnością radzą sobie Wrocławianie?

Jak z energooszczędnością radzą sobie Wrocławianie?
mlinksva, flickr cc-by-2.0

Fortum, dostawca ciepła dla mieszkańców Wrocławia, sprawdził ich wiedzę na temat energooszczędności i poziom jej wykorzystania we wrocławskich mieszkaniach. Jakie są wnioski? {więcej}

Jak wynika z badań, aż 44% mieszkańców Wrocławia, w którym do sieciowego systemu grzewczego podłączone jest ok. 65% budynków, przed sezonem grzewczym odpowietrza grzejniki w swoich domach, a aż 80% Wrocławian jest świadoma faktu, że zasłanianie grzejników meblami pogarsza stopień dogrzania mieszkania – informuje wnp.pl.

REKLAMA

Niewiele ponad połowa ankietowanych wskazała odpowiednią temperaturę, którą powinno utrzymywać się w mieszkaniach (ok. 21-23 st. C), a najlepszą metodę wentylacji, czyli krótkotrwałe wietrzenia pokojów stosuje prawie 70% Wrocławian. Pozostała część jest przekonana, że najlepszym sposobem wietrzenia mieszkań jest pozostawianie uchylonych okien na dłuższy okres, co jednak powoduje później większe zapotrzebowanie na ciepło w celu dogrzania wychłodzonych pomieszczeń.

REKLAMA

Badanie na zlecenie firmy Fortum wykonało Homo Homini. – Tegoroczne badanie jest kontynuacją naszej kampanii edukacyjnej na temat efektywności energetycznej i cieplnej, którą przeprowadziliśmy w zeszłym roku na terenie Dolnego Śląska. Zwróciliśmy wtedy uwagę na główne błędy popełniane w zakresie oszczędzania energii elektrycznej i ciepła w codziennym życiu. Bardzo się cieszę, że wyniki tegorocznych badań wskazują na to, iż wiele naszych rad promujących efektywne rozwiązania energetyczne wrocławianie wzięli sobie do serca – wnp.pl cytuje Izabelę Van den Bossche z Fortum Power and Heat Polska.

Oprócz wykorzystania tzw. ogrzewania miejskiego (65%), dominującymi sposobami ogrzewania mieszkań we Wrocławiu są: piece gazowe (19%), ogrzewanie elektryczne (7,4%), a w pozostałych przypadkach paliwem służącym do ogrzewanie jest węgiel czy koks.


red. gramwzielone.pl