Weszła w życie ustawa o wspieraniu termomodernizacji

Weszła w życie ustawa o wspieraniu termomodernizacji
Fot. Rockwool

Od wczoraj obowiązuje nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów umożliwiająca sfinansowanie nawet 100 proc. kosztów związanych z ociepleniem i wymianą źródeł ciepła w domach jednorodzinnych.

Ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów zakłada, że w pierwszej kolejności wsparcie zostanie skierowane do miejscowości posiadających poniżej 100 tys. mieszkańców, wśród których są między innymi miasta umieszczone przez Światową Organizację Zdrowia w 2016 i w 2018 roku na liście europejskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem.

Jak informuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, wnioski o dofinansowanie będą jednak mogły składać wszystkie gminy, które borykają się z problemem smogu spowodowanego emisją zanieczyszczeń z przestarzałych urządzeń grzewczych w budynkach jednorodzinnych. W przypadku miast powyżej 100 tys. mieszkańców szczegóły planów naprawczych mają zostać ustalone wspólnie z władzami miasta przy współpracy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi zajmującymi się kwestią jakości powietrza.

REKLAMA

Dofinansowaniem zostanie objęta wymiana wysokoemisyjnych źródeł ogrzewania na urządzenia spełniające standardy emisji zanieczyszczeń lub podłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej przy jednoczesnej termomodernizacji budynku. Inwestycje te będzie można sfinansować nawet w 100 procentach.

Resort przedsiębiorczości dodaje, że w ramach pilotażu gminy, które będą pełnić rolę inwestorów, maja zidentyfikować gospodarstwa domowe z problemem ubóstwa energetycznego, a następnie zaplanują i przygotują działania inwestycyjne oraz oszacują ich koszt.

Z kolei Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii ma podejmować decyzje o pomocy na podstawie wniosków o współfinansowanie złożonego przez gminę. Po pozytywnej ocenie wniosku gmina oraz resort będą mogły podpisać porozumienie, w którym określony zostanie zakres prac.

Na tej podstawie przyznawane będą dotacje, które będą wypłacane bezpośrednio do gmin, za pośrednictwem Funduszu Termomodernizacji i Remontów.

Nabór wniosków ma rozpocząć się w przyszłym miesiącu i potrwać do końca kwietnia.

REKLAMA

Budżet na realizację przedsięwzięć niskoemisyjnych w ramach ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów jest szacowany na ok. 1,2 mld zł. Część planowanych kosztów inwestycji poniesie gmina. W przypadku miejscowości do 100 tys. mieszkańców wkład gminy powinien wynieść 30 proc. kosztów, natomiast w przypadku większych miast – powyżej 30 proc. kosztów.

Pozostała część inwestycji, tj. do 70 proc. kosztów przedsięwzięć niskoemisyjnych, zostanie sfinansowana ze środków pochodzących z budżetu państwa m.in. z części wpływów z opłaty recyklingowej.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii podkreśla, że ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów ma na celu nie tylko walkę ze smogiem, ale także przeciwdziałanie ubóstwu energetycznemu, które dotyczy około 4,6 mln Polaków, z czego aż 3/4 mieszka w domach jednorodzinnych, z reguły na wsiach i w małych miastach.

Program termomodernizacyjny, który wpisano do obowiązującej od wczoraj ustawy, to kolejny element rządowych działań w walce ze smogiem. Wcześniej, we wrześniu ub.r., uruchomiono rządowy program „Czyste powietrze”, którego celem jest termomodernizacja jednorodzinnych budynków mieszkalnych i wymiana wysokoemisyjnych źródeł ogrzewania.

Ten program, za którego realizację odpowiada Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, jest skierowany bezpośrednio do wszystkich mieszkańców domów jednorodzinnych, którzy będą w stanie pokryć, w zależności od osiąganych dochodów, cześć kosztów inwestycji. 

Ponadto od początku tego roku do dyspozycji jest termomodernizacyjna ulga podatkowa. Więcej na jej temat w artykule: Od jutra nowe ulgi podatkowe. M.in. na domowe instalacje OZE.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.