Nagroda „Heat Pump City of the Year 2013” przyznana

Po zapoznaniu się ze zgłoszeniami z kilku krajów Europy (Austria, Belgia, Dania, Estonia, Niemcy, Portugalia, Włochy), jury składające się z ekspertów ds. pomp ciepła wytypowało zwycięzcę tegorocznej nagrody „Heat Pump City of the Year” przyznawanej przez Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA). Miastem pomp ciepła roku 2013 zostało austriackie Amstetten. Miasto liczy około 20 tys. Mieszkańców i jest bardzo aktywne w działaniach dążących do zrównoważonego rozwoju.
Zwycięski projekt miał na celu przetestowanie i optymalizację wykorzystania ciepła odpadowego ze ścieków. Pierwsza oczyszczalnia w miejscowości powstała w październiku 2012 roku. W projekcie wykorzystano jedną pompę ciepła o mocy 230 kW wykorzystującą ścieki jako dolne źródło ciepła. Zainstalowana pompa ciepła pokrywa 99,9% zapotrzebowania na energię cieplną. Istniejący wcześniej kocioł gazowy stanowi zapasowe źródło ciepła. Pompa ciepła zapewnia ogrzewanie i chłodzenie siedzibie firmy Stadwerke Amstetten oraz sąsiadującej elektrowni.
Warto wspomnieć, że taki model dostarczania ciepła i chłodu może być zastosowany w około 400 gminach w Austrii.
Nagroda została wręczona przedstawicielom miasta podczas uroczystej kolacji EHPA 14 maja 2013 roku.
Kolejna edycja konkursu na najlepsze miasto pomp ciepła zostanie ogłoszona w najbliższych miesiącach, a rozstrzygnięcie nastąpi podczas 7 Europejskiego Forum Pomp Ciepła, które odbędzie się w maju 2014 w Berlinie.

REKLAMA

Źródło: PORT PC / EHPA

REKLAMA