Ceny energii odnawialnej w Grecji. Wyniki aukcji dla wiatru i PV

Ceny energii odnawialnej w Grecji. Wyniki aukcji dla wiatru i PV
Juwi

Grecy rozstrzygnęli aukcję dla odnawialnych źródeł energii, w której przyjmowanie ofert trwało zaledwie 30 minut i w której o wsparcie w postaci  gwarantowanych przez państwo cen energii mogli ubiegać się jednocześnie deweloperzy planujący budowę elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych.

Pierwszą wiatrowo-fotowoltaiczną aukcję w Grecji zdominowali inwestorzy planujący budowę elektrowni PV. Ogółem wsparcie przyznano dla ofert, w których założono postawienie elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych o mocy 437,8 MW.

W tym dla trzech zlokalizowanych koło siebie projektów o łącznej mocy 204 MW wsparcie zabezpieczył niemiecki deweloper Juwi, oferując sprzedaż energii po cenach od 54,46 EUR/MWh do 64,72 EUR/MWh.

REKLAMA

Juwi, który w Grecji postawił już elektrownie fotowoltaiczne o mocy ponad 100 MW, podkreśla, że elektrownia fotowoltaiczna „Kozani” o mocy 204 MW będzie największym obiektem tego rodzaju w południowo-wschodniej Europie.

Budowa elektrowni fotowoltaicznej mającej zająć około 400 hektarów ma się rozpocząć w grudniu br., a podłączenie do sieci ma nastąpić najpóźniej w kwietniu 2021 r. Zakładany roczny uzysk energii to około 300 MWh.

Oprócz Juwi wsparcie w greckiej aukcji dla swojego projektu fotowoltaicznego o mocy 60 MW miał uzyskać jeszcze m.in. francuski EDF, oferując energię po najniższej cenie 53 EUR/MWh.

Jedyny projekt wiatrowy, o mocy 66,6 MW, dla którego udało się zabezpieczyć wsparcie, zostanie zrealizowany przez dewelopera Terna Energy. Zaoferowana stawka za energię wyniosła w tym przypadku 60 EUR/MWh.

W ubiegłym roku Grecy rozstrzygnęli aukcje dla fotowoltaiki i energetyki wiatrowej na łączny potencjał 277 MW. 

REKLAMA

W aukcjach dla fotowoltaiki osobno klasyfikowano projekty o mocy w przedziale 0,5-1 MW, a także o mocy 1-20 MW.

W pierwszym przypadku skutecznie złożone oferty zawierały ceny za energię od 75,87 EUR/MWh do 80 EUR/MWh, a wsparciem objęto 83 projekty o łącznej mocy 53,48 MW – w tym grecki inwestor Egnatia Energia zapewnił sobie rządowe gwarancje sprzedaży energii dla 46 projektów o łącznej mocy 34 MW.

W przypadku większych projektów zaoferowane skutecznie ceny wyniosły od 62,97 EUR/MWh do 71 EUR/MWh. W sumie wsparcie obejmie 8 projektów o łącznej mocy 52,92 MW. Tę aukcję zdominował niemiecki deweloper ABO, zapewniając sobie gwarancje sprzedaży energii z 5 elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 45 MW.

W trzeciej aukcji, dedykowanej inwestycjom w farmy wiatrowe o mocy od 3 MW do 50 MW, zgłoszono 14 projektów o łącznej mocy 308 MW, a gwarancje sprzedaży energii przyznano dla siedmiu projektów o łącznej mocy 170,92 MW. Najniższa z zaakceptowanych ofert zakłada sprzedaż energii po cenie 68,18 EUR/MWh.

W sumie Grecy mają przeprowadzić do roku 2020 aukcje skutkujące budową odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 2,6 GW.

Zgodnie z zobowiązaniami na forum Unii Europejskiej Grecja powinna zwiększyć do roku 2020 udział energii odnawialnej w elektroenergetyce, ciepłownictwie i transporcie do 18 proc. Według Eurostatu, w 2017 roku Grecy osiągnęli udział zielonej energii w swoim miksie energetycznym na poziomie 16,3 proc. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.