Ile energii wyprodukuje instalacja solarna PV?

Ile energii wyprodukuje instalacja solarna PV?
Walmart Stores, flickr cc-by-2.0

Ile słonecznej energii elektrycznej może wyprodukować identyczna instalacja fotowoltaiczna zlokalizowana w Warszawie, Paryżu i Lizbonie? {więcej}

Zakładamy, że we wszystkich w/w miejscach posiadamy taką samą instalację o mocy 100 kW złożoną z paneli krystalicznych o przeciętnej wydajności. Zakładamy także, iż w związku ze stratami energii wynikającymi z jej przepływem przez elementy instalacji tracimy 14% energii.

W przypadku produkcji energii słonecznej za pomocą paneli fotowoltaicznych kluczowe dla osiąganych efektów jest panujące w danym miejscu nasłonecznienie (temperatura nie ma aż takiego znaczenia jak w przypadku kolektorów słonecznych, a nawet niższe temperatury sprzyjają większej efektywności paneli PV). Jakie więc efekty osiągniemy w przypadku danej instalacji w Warszawie, Paryżu i Lizbonie – miejsc charakteryzujących się różnymi warunkami nasłonecznienia?

REKLAMA
REKLAMA

W przypadku Warszawy, przy rocznym nasłonecznieniu na poziomie 1010 kWh/m2, możemy liczyć na roczny uzysk energii elektrycznej na poziomie ok. 77,5 MWh. Warszawska instalacja najwięcej energii będzie produkować w okresie marzec – październik, natomiast produkcja od listopada do stycznia będzie nieznaczna. Operator instalacji PV o mocy 100 kW w Warszawie najwięcej energii może wyprodukować w maju (ponad 12 MWh), natomiast najmniej w grudniu (około 1 MWh).

Identyczna instalacja PV zlokalizowana w Paryżu, w którym suma rocznego nasłonecznienia wynosi ok. 1120 kWh/m2, w skali roku wyprodukuje ok. 84,5 MWh energii elektrycznej. W tym przypadku najlepszym miesiącem będzie lipiec z produkcją na poziomie 12,5 MWh, a najgorszym grudzień, w którym instalacja wyprodukuje 1,5 MWh energii.

Jaki uzysk energii osiągniemy natomiast w przypadku słynącej ze Słońca Portugalii? Instalacja PV o mocy 100 kW zlokalizowana w Lizbonie, w której roczna ilość nasłonecznienia wynosi ok. 1650 kWh/m2, w ciągu roku wyprodukuje około 123 MWh energii elektrycznej, czyli o 45,5 MWh więcej niż w Warszawie. Najwięcej energii właściciel lizbońskiej instalacji PV wyprodukuje w lipcu – ok. 16 MWh, a najmniej w grudniu ok. 4,5 MWh.