Amerykańskie banki pożyczą 1 mld $ na fotowoltaikę

Amerykańskie banki pożyczą 1 mld $ na fotowoltaikę
Wayne National Forest, flickr cc-by-2.0

Bank of America i Merrill Lynch sfinansują projekt budowy 120 tys. domowych instalacji fotowoltaicznych w ramach programu rewitalizacji obszarów powojskowych w USA.

Pomysłodawcą projektu SolarStrong jest SolarCity – firma mająca na celu finansowe wsparcie dla budowy domowych instalacji fotowoltaicznych w USA, w którą zaangażowany jest m.in. Google.

Celem projektu SolarStrong jest zaopatrywanie w instalacje fotowoltaiczne prywatyzowanych baz militarnych na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Wartość 5-letniego projektu szacuje się na 1 mld dolarów.

REKLAMA
REKLAMA

Pomysłodawcy projektu zakładają, że montowane w ramach programu SolarStrong domowe instalacje fotowoltaiczne będą produkować energię elektryczną po niższych kosztach niż koszty związane z koniecznością zakupu prądu od operatora energetycznego.

Efektem implementacji programu SolarStrong ma być montaż 120 tysięcy instalacji solarnych o łącznej mocy 300 MW, a pracę przy ich wykonaniu ma znaleźć tysiące pracowników – rekrutowanych głównie z obszarów, w których, po likwidacji jednostek wojskowych, znacząco wzrosło bezrobocie.

Ponadto, realizacja programu SolarStrong przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego amerykańskiej armii – największego pojedynczego konsumenta energii w USA.

Czytaj więcej o inicjatywie SolarCity na Gramwzielone.pl w artykule: Google wyda 280 mln USD na SolarCity.