R.Power zabezpieczył 100 mln zł na zakup projektów fotowoltaicznych

R.Power zabezpieczył 100 mln zł na zakup projektów fotowoltaicznych
R.Power

Firma będąca obecnie jednym z największych w Polsce podmiotów w sektorze fotowoltaiki zabezpieczyła znaczne środki na zakup portfeli projektów PV od polskich deweloperów. Pieniądze pochodzą zarówno ze środków własnych, jak i zewnętrznych.

Strategia R.Power skupia się na budowie dużych portfeli elektrowni fotowoltaicznych i ich późniejszym serwisowaniu.

Firma, która szacuje swój udział w rodzimym rynku PV na poziomie 20 proc., w najbliższym czasie planuje zakup znacznej liczby projektów fotowoltaicznych od krajowych deweloperów.

REKLAMA

Obecnie R.Power kończy budowę projektów o mocy blisko 50 MWp, które wygrały aukcje w 2018 roku, oraz rozpoczyna realizację 130 elektrowni o łącznej mocy 122 MWp, dla których spółka zabezpieczyła sprzedaż energii w ostatniej aukcji z grudnia 2019 r.

Tomasz Sęk z grupy R.Power informuje, że program inwestycyjny obejmuje również wsparcie finansowe i merytoryczne projektów wielkoskalowych, realizowanych przez zewnętrznych deweloperów.

Naszym celem jest stworzenie wieloletniego programu inwestycyjnego, w ramach którego dzięki projektom zakupionym od partnerów zewnętrznych będziemy budować duże portfele elektrowni. W ramach wspominanego programu już w tym roku chcielibyśmy dokonać akwizycji instalacji o mocy 80-100 MWp spośród projektów, które wygrały aukcje w grudniu 2019 r. oraz ponad 200 MWp projektów powyżej 1 MW mocy, które uzyskały lub wkrótce uzyskają warunki przyłączenia – mówi Tomasz Sęk.

REKLAMA

W ubiegłym roku warszawski deweloper sprzedał część projektów, dla których wcześniej zabezpieczył sprzedaż energii w systemie aukcyjnym, szkockiemu funduszowi Aberdeen Standard Investments.

Transakcja objęła sprzedaż 100 proc. udziałów w spółkach celowych realizujących projekty 47 naziemnych farm PV o łącznej mocy 45,5 MW. Wszystkie posiadają gwarancje sprzedaży w systemie aukcyjnym i mają produkować w skali roku w sumie około 48 GWh energii elektrycznej. 

R.Power działa w całym łańcuchu wartości rynku PV – rozwijając projekty elektrowni, budując je, jak i świadczy usługi zarządzania, serwisowania i obsługi elektrowni fotowoltaicznych (O&M).

Ostatnio polska firma poinformowała o zakupie za kwotę 27 mln zł pierwszego projektu fotowoltaicznego za granicą. Chodzi o farmę fotowoltaiczną o mocy 8,5 MW, która powstanie w Portugalii i w której zostaną wykorzystane trackery i dwustronne moduły PV, dzięki którym roczny uzysk energii ma sięgnąć 17 GWh. Energia będzie sprzedawana bez rządowych gwarancji, na podstawie komercyjnej umowy PPA.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.