Dotacje na fotowoltaikę rozeszły się w 36 minut

Dotacje na fotowoltaikę rozeszły się w 36 minut
Bisol

Tyle czasu od uruchomienia naboru potrzebowali Słowacy, aby wykorzystać budżet dotacji na domowe instalacje fotowoltaiczne w kolejnym naborze przeprowadzonym przez rząd w Bratysławie.

Rządowa Słowacka Agencja Innowacji i Energetyki (Slovenska Inovacna A Energeticka Agentura, SIEA) przeprowadziła kolejny nabór wniosków o dotacje na domowe instalacje fotowoltaiczne.

Nabór rozpoczął się w dniu 10 marca i został zakończony już po 36 minutach, ponieważ wartość wnioskowanego dofinansowania tak szybko przekroczyła budżet naboru, który wyniósł 700 tys. euro.

REKLAMA

Dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych mają otrzymać niemal wszyscy z 492 wnioskodawców. Daje to jednostkową wartość dotacji wynoszącą około 1,4 tys. euro.

W dotychczasowych naborach SIEA przyznała dotacje o wartości około 2,4 mln euro do montażu około 1,7 tys. instalacji fotowoltaicznych, z czego zrealizowano dotąd 1,17 tys. wypłat na około 1,6 mln euro. 

Dofinansowaniem w programie realizowanym od kilku lat przez słowacki rząd mogą zostać objęte instalacje fotowoltaiczne o mocy do 10 kW, ale także kotły na biomasę, kolektory słoneczne i pompy ciepła. 

Wartość przyznanych dotychczas dopłat dla wszystkich typów domowych instalacji OZE wynosi 17,5 mln euro, a prawo do dofinansowania otrzymało 8,6 tys. słowackich gospodarstw domowych. 

Tylko w ubiegłym roku słowacki rząd przeznał dopłaty warte 11,8 mln euro.

REKLAMA

Natomiast w ramach naborów dla poszczególnych technologii OZE, które zostały przeprowadzone od początku tego roku, SIEA przyznała dopłaty warte niemal 4,7 mln euro dla 2,43 tys. instalacji OZE.

Zgodnie z początkowymi zasadami programu dopłat do instalacji fotowoltaicznych, ich beneficjenci mieli 3 miesiące na wykonanie montażu, jednak teraz z powodu problemów wywołanych zagrożeniem epidemią koronawirusa terminy na wykonanie instalacji przedłużono do 5 miesięcy.

Kolejny nabór wniosków o dopłaty na instalacje fotowoltaiczne ma zostać przeprowadzony w przyszłym miesiącu.

Cel programu dopłat do domowych instalacji OZE, który jest realizowany na Słowacji, to uruchomienie źródeł o łącznej mocy 140 MW do roku 2023.

Budowę większych instalacji OZE Bratysława obecnie wspiera w ramach systemu aukcyjnego. Pierwszą aukcję słowackie ministerstwo gospodarki ogłosiło na początku tego miesiąca.

Więcej na ten temat w artykule: Słowacy zaczynają aukcje dla OZE. Na jakich warunkach?

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.